Naši předci používali sádlo stovky let, bylo to v kuchyni něco naprosto běžného a samozřejmého. Na základě různých vědeckých závěrů a výživových doporučení se však vepřové sádlo v druhé polovině minulého století dostalo na černou listinu. V současné době začínají být jeho široké možnosti využití opět doceňovány. Není to totiž poprvé, kdy odborníci přehodnotili názor na to, co je a není zdravé. Většina lidí pod vlivem “osvěty“ přešla na používání rostlinných tuků. Ale kdo si čas od času neodpustí malý hřích v podobě bramboráku či řízku na sádle, ví, že se tyto pokrmy nedají ani zdaleka srovnat s těmi, které se připravují na oleji.
Výhody sádla při vaření
Hlavním důvodem, proč se sádlo hodí na vaření, je beze sporu chuť, kterou pokrmům dodává. Zachovává v plné míře původní chuť masa a skvěle se pojí s kořením a bylinkami. Buchtám a cukroví dodává křehkost. Těchto vlastností hojně využívají kuchaři v luxusních restauracích i lidé na venkově, kteří na něj nedají dopustit. Pokrmy smažené na sádle mají navíc další výhodu. Oproti běžně užívaným olejům začíná přepalovaní u sádla při vyšší teplotě, a proto nehrozí nepříjemný zápach, ani případné zdravotní komplikace, které přepálený tuk přináší.
Do jakých pokrmů se hodí sádlo?
U naprosté většiny jídel, které se v našich zeměpisných šířkách podávají, můžeme rostlinný olej nahradit sádlem. Vepřové sádlo je ideální pro smažení, pečení, konfitování, jako základ pro omáčky a další pokrmy. Výsledné pokrmy jsou totiž mnohem chutnější a rozhodně i zdravější než ty obsahující umělé náhražky. Nevíte co rychlého k snědku? Například topinky smažené na sádle váš problém snadno vyřeší, navíc s chutí, kterou s těmi smaženými na oleji nechcete raději ani srovnávat.
Používání sádla je z pohledu tradiční kuchyně našeho regionu naprosto přirozené a hojné. Hodí se při zakládání gulášů či při zvláštních příležitostech, jakou je například pečení masopustních koblih. Základem je ale pořádný krajíc čerstvého chleba se sádlem. Za takovouto pochoutku připravenou za pět minut bude leckterá návštěva vděčnější než za cokoli jiného.
Kuchaři doporučují používat sádlo při přípravě příslušného druhu masa. Vepřové maso na vepřovém sádle a kachní maso na kachním sádle. Rozhodně však nemůžete nic zkazit, když budete péci nebo smažit například kuře na sádle. Kuře pak bude velice chutné a šťavnaté. To platí také pro sladkovodní ryby. Stačí je jen zlehka osolit, přidat vaše oblíbené bylinky a výsledek vás jistě příjemně překvapí. I zelenina na sádle je chutnější a křehčí. U slaných pokrmů ale nekončíme. Vynikající dobrotou z dob našich babiček byly například švestkové knedlíky posypané směsí cukru a mletého máku a polité rozpuštěným sádlem. Výborně se hodí také do ovocných koláčů nebo koblih. Jak vidíte, možností je vskutku hodně a není nic jednoduššího, než si je doma vyzkoušet. Dobrou chuť.
Zdroj:
Denis Žák