Co se vám vybaví při vzpomínce na Vánoce? Někomu čas strávený se svými nejbližšími, někomu dárky nebo třeba vůně a chuť vánočního cukroví. Na český vánoční stůl cukroví neodmyslitelně patří. Dříve se peklo výhradně doma, ale dnes už mnoho domácností přenechává pečení odborníkům a cukroví si objednává. Mezi nejrozšířenější vánoční cukroví patří linecké, vanilkové rohlíčky a perníčky.
Tradice pečení cukroví sahá až do 16. století. Dříve mělo cukroví jinou podobu, než jak je známe dnes. Ze začátku se dělalo především z ovoce. Později se začalo péct z mouky. Vykrajovaly se různé tvary, především tvary zvířat, které měly chránit živá zvířata v hospodářství. Cukroví současné podoby se začalo dělat v 19. století.
Perníčky se pečou nejen jako cukroví, ale jsou také oblíbené jako vánoční ozdoby na stromeček. Tradice zdobení stromečku vznikla na počátku 19. století. A jako první ozdoby se používalo ovoce a právě i perníčky. Tato tradice, která byla později vytěsněná vánočními ozdobami z různých materiálů, se do některých domácností vrací a pečou se perníčky jako ozdoby. Do perníčku před pečením uděláte dírku na provázek k zavěšení. Pak na něj stačí přidělat červenou stužku a tradiční vánoční ozdoba je hotová.
Receptů na perníčky je mnoho. Každý má ten svůj zaručený recept. Někdo do nich dává máslo, někdo sádlo. Například na Valašsku se pečou se sádlem, což je tradice z dávných dob, kdy máslo bylo vzácné. Perníčky se sádlem mají tu výhodu, že tolik netvrdnou, jako při použití jiného tuku. A mohou se tedy ihned konzumovat.
Pro letošní pečení se inspirujte našimi recepty na sladké pečení a cukroví, do kterých se přidává sádlo.
Zdroje:
lidovky.cz
wikipedia.org