Jak jste se mohli dočíst v našich dalších článcích, sádlo má opravdu pestrou škálu využití. Mimo vaření a pečení vyniká také v péči o pokožku. Je to vlastně přírodní kosmetika s celou řadou benefitů a blahodárných účinků. Můžete jím směle nahradit stávající tělové a obličejové krémy, ale uplatnění najde také jako součást domácí lékárničky pro případ poranění kůže nebo po operačním zákroku, kdy je potřeba postarat se o vzniklé jizvy.
Co je vlastně jizva
Proč se jizvy objevují? Jsou částí procesu hojení pokožky, když došlo k jejímu narušení. Pokožka má vysoký stupeň samohojení, nicméně při jejím mechanickém poškození trvá déle, než se obnoví všechny její funkce. V závislosti na míře a rozsahu zranění pak na těle může zůstat památka v podobě jizvy.
Zahojení jizvy není jen otázka estetiky, to je vlastně až podružné. Hlavním cílem by mělo být navrácení původní elasticity pokožky, aby opět plnila svou funkci. Schopnost hojení je u každého z nás jiná a závisí na mnoha faktorech, od genetických předpokladů přes životní styl až po klimatické podmínky.
Jizva se nejvíce mění v prvních 18 měsících od vzniku, pak jsou změny už jen velmi malé. Čerstvá jizva potřebuje hlavně přístup ke kyslíku a vlhkosti – proto je klíčová dobrá hydratace. Díky ní si kůže začne rychle tvořit přírodní kolagen a začne se rychleji hojit. Nejlépe se pracuje s čerstvou jizvou, ale je možné vyhladit nebo zmenšit i jizvu mnoho let starou.
Proč sádlo funguje
Lidská DNA je téměř totožná s prasečí, velmi se jí podobá strukturou, složením i hladinou pH. Co se týče pokožky, je to asi nejbližší “příbuzný”, proto má sádlo na lidské tělo tolik pozitivních účinků. Je to rozhodně mnohem vhodnější volba než rostlinné oleje, u nichž se nedají čekat stejně viditelné výsledky.
Vepřové sádlo obsahuje vitaminy A, D a E a omega-3 mastné kyseliny, které působí blahodárně na pokožku. Především vitaminy A a E bývají často doporučovány jako doplněk stravy v případě, kdy je potřeba pokožce pomoci. Vitamin D je pro naše tělo často nedostatkový, proto je velmi vhodné ho doplňovat z dalších zdrojů. Sádlo slouží jako zásobárna tohoto vitaminu a naše tělo ho dokáže snadno přijmout a využít. Je to právě vitamin D, který podporuje v pokožce tvorbu kolagenu, tolik nutného pro správné hojení ran a jizev.
Sádlo je hypoalergenní, není parfémované a neobsahuje chemické látky. Proto nedráždí pokožku, naopak ji zklidní a změkčí a mohou ho bez obav používat i alergici nebo citliví lidé. Dobře v pokožce uzavírá vlhkost a ta potom působí hebce a vyživeně.
Sádlo obsahuje také jen jednu ingredienci – sádlo. Nemusíte se bát vedlejších účinků nebo reakce na pomocné látky ve složení, protože v něm žádné nejsou. Určitě ale nikdy nepoužívejte sádlo osolené, ochucené nebo vysoce průmyslově upravené. Nejvhodnější je hřbetní sádlo vyrobené tradiční technikou.
Široké spektrum využití
Sádlo můžete použít v podstatě na všechny neduhy spojené s pokožkou. Hodí se k léčbě popálenin, vyrážek, atopického ekzému, oparů, popraskané kůže, drobných ranek a poranění. Stejně tak se dá využít i po úrazech, operacích nebo v případě špatně zahojených kožních onemocnění z minulosti.
Snadno se roztírá a následně se rychle a dobře vstřebává do pokožky, které dodává potřebnou vlhkost. Konzistence sádla je velmi podobná hutnému krému z drogerie. Stačí ho nanášet jen malé množství. Nejenže to znamená peněžní úsporu, ale nemusíte trávit dlouhé minuty snahou zapracovat do pokožky nánosy produktu ze zázračného kelímku.
Sádlo se také doporučuje na pokožku během těhotenství, kdy dokáže zabránit vzniku strií. Zapomeňte na drahé oleje z televizní reklamy a sáhněte raději do lednice pro sádlo.
Tajemství hebké pokožky
Při pravidelném používání sádla můžete očekávat vyhlazení vrásek, zlepšení tónu a pevnosti pleti a vymizení suchých míst nebo ekzémů. Výsledky se dostaví postupně během 3 až 4 týdnů užívání.
Pokud trpíte na výskyt červených míst na kůži (rosacea), sádlo si s tím v mnoha případech dokáže poradit. Může také napomáhat léčbě akné a zlepšení problematické pleti. V chladnějším podnebí nebo v zimě pak sádlo skvěle působí jako přirozená bariéra proti vysoušení pleti a popraskání cévek.
Zdroje:
RNDr. Petr Fořt, CSc. – Žena není muž ani u prostřeného stolu
www.fyziopedia.org
www.offthegridnews.com
www.dailymail.co.uk