V jednom známém vtipu Pepíček povídá, že husa nám dává sádlo. Jistě tento dialog učitelky s Pepíčkem znáte i vy, kdy se učitelka ptá: „Pepíčku co nám dává husa?“ a Pepíček odpoví: „Sádlo.“ „Výborně Pepíčku a co dále?“ Pepíček opět: „Sádlo.“ Učitelka to zkusí jinak: „Kde spí tvá maminka?“ „Na posteli.“ „Hurá. A čím se přikryje?“ „Peřinou.“ A mírně nervózní paní učitelka se ptá: „A co je v peřině?“ A Pepíček nezklame a odpoví: „Peří.“ S velkou radostí na tváři učitelka hlesne: „Tak co nám dává ještě husa?“ „Sádlo.“ No a tak to může jít do nekonečna. Pepíček je neodbytný, avšak jedno je jisté.
Má pravdu ten chlapec, že to je také velmi důležitá položka, co nám husa, a nejen ona, přináší. Sádlo je tekuté zlato. Je mnohem zdravější než kdejaký margarín a dokonce i než máslo. Spousta výživových poradců i při redukci jídelníčku povoluje upravovat jídlo na lžičce sádla. Má spoustu cenných látek, především esenciálních mastných kyselin. A to zejména:
- Kyselina olejová – Výborně vyživuje oči, působí proti jejich chorobám, snižuje hladinu cholesterolu a doporučuje se užívat jako prevence proti cukrovce
- Linolová mastná kyselina (omega 6) – Také pomáhá snižovat cholesterol, zabraňuje rychlému růstu tukové tkáně a je dobrým ochráncem proti ateroskleróze a vysokému krevnímu tlaku
- Linolenová mastná kyselina (omega 3) – Udržuje ve správném chodu srdečně-cévní systém, nervy a vůbec celý organismus
Přírodní zázrak
Už naše babičky věděly, jakou léčivou sílu má sádlo. Dá se jím potřít prakticky jakýkoliv kousek na vašem těle. Snad jen přímo na vlasy je příliš mastné, ale pokožku dokonale léčí a hydratuje.
Sádlo má schopnost nést rostlinné látky, a proto se používá i v kosmetice. Nejúčinnější je však to domácí. Jak na něj? Zajděte do obchodu a kupte si sádlo, tuk, slaninu. Cokoliv co se dá vyškvařit. Nakrájejte jej na kostičky a vložte do žáruvzdorné malé misky. Vložte do mikrovlnné nebo klasické pečící trouby a škvaříme cca 10 minut na nejvyšší výkon. Po této době se sádlo začne škvařit a zlátnout. Promíchejte směs a ponechte ve vysoké teplotě dalších 5 minut. Škvarky odeberte. Nejlépe to uděláte tak, že vše scedíte a oddělíte tekuté sádlo od pevných škvarků. Hmotu uchovávejte uzavřenou v lednici.
Oblasti použití sádla
Sádlo se dá využít jako dokonalý prostředník v boji s různými zdravotními obtížemi.
- Péče o pleť – Díky vlastnostem sádla, jej můžete použít k různým pleťovým neduhům. Krásně hojí jizvy a popáleniny, léčí popraskané bradavky od kojení, promašťuje suchou kůži na těle, vyhlazuje vrásky a dá se použít i k hojení oparů, atopického ekzému a lupénky. Často se míchá s bylinami.
- Miminka – Nejeden rodič zná uplakané dítě, protože má z plenek a vylučování opruzené genitálie a zadeček. Opruzeniny jsou drobné červené pupínky, které dítě bolí a svědí. Stačí dobře větrat a mazat. Někdo věří, že pomáhá i proti kolikám.
- Kašel – Nachlazení často doprovází i nepříjemný kašel. Namažte si hrudník sádlem a pomůžete svým dýchacím cestám. Krásně uvolňuje hleny.
- Bolest v krku – Nepříjemný „knedlík“ v krku potrápil už nejednoho z nás. Připravte si obklad ze dvou plátýnek, mezi které namažete tenký pruh sádla a přidáte nastrouhaný muškátový oříšek. Omotejte kolem krku, upevněte teplým šátkem a nechte krk zapotit.
Jak sami vidíte, sádlo je všestranným pomocníkem v domácnosti. Jedna sklenička v lednici se jistě užije v každé rodině. Kupte si sádlo Brick a zjistěte jak všestranný pomocník je kvalitní hřbetní sádlo.