Tuky všeobecně jsou velmi často diskutovaným tématem mezi odbornou i laickou veřejností. Otázka, zda je pro člověka tuk zdravý či nikoli, se řeší neustále, a proto se poměrně často setkáváme s novými výzkumy a objevy v této oblasti. Jaké tuky jsou vhodné? Kolik jich zařadit do jídelníčku? Jsou pro nás opravdu nezbytně nutné? O problematice tuků a jejich vlivu na náš organismus existuje spousta informací, je ale nutné dávat si pozor na jejich objektivnost, neboť ještě více jich je polopravdivých, snad až mýtických, přestože byly odborníky již vyvráceny.
Tuky jsou základ
Máme tři základní živiny – tuky, cukry, bílkoviny (lipidy, sacharidy, proteiny). Pokud si představíme naše těla jako stavbu domu, tak bílkoviny jsou cihly, cukry jsou pracující dělníci a tuky jsou omítka a střecha. Tuky tedy nezbytně potřebujeme, bez nich by nemohl být dům postaven. Slouží nám jako mechanická a tepelná ochrana a jsou zdrojem a zásobárnou energie. Nicméně je důležité zaměřit se na jejich kvalitu a hlavně množství. Tyto dva faktory ovlivňují naše zdraví víc než si myslíme, jelikož je to základní živina a vyskytuje se téměř všude, i v pokrmech, které za tučné vůbec nepovažujeme. Až 30 % našeho energetického příjmu by měly tvořit tuky, což například u dospělého muže je zhruba 90 gramů na den. Je nutné si tuky opravdu hlídat, protože stejně tak jako škodí jejich nadbytek, škodí i nedostatek a to je možná ještě vážnější problém. Pokud jich přijímáme ve stravě příliš mnoho, ukládají se do tukových zásob a my tloustneme. Naopak jestliže jich máme nedostatek, tělo trpí deficitem cenných látek, jako jsou nezbytné mastné kyseliny a hlavně vitamíny rozpustné v tucích A, D, E, K.
Prospěšné a méně prospěšné tuky
Tuky se skládají z různých mastných kyselin a glycerolu a právě složení mastných kyselin určuje, zda jsou vhodné pro naše zdraví. Podle složení tuky dělíme na prospěšné a méně prospěšné. Zatímco ty prospěšné mohou k zdraví přispívat, ty méně prospěšné mohou při nesprávném užívání působit i negativně.
Méně prospěšné tuky jsou tvořeny větším množstvím transmastných a nasycených kyselin, a protože je veřejně známé, že nic se nemá přehánět, dávejme tedy pozor kolik těchto tuků konzumujeme. Méně prospěšné tuky najdeme v másle, sádle, slanině, loji, škvarkách, ale i tam, kde jsou na první pohled skryté, což je například maso, mléčné výrobky, uzeniny, dorty, sušenky, pečivo atd.
A proč bychom to s těmito tuky neměli přehánět?
- Zvyšují hladinu celkového cholesterolu a hlavně koncentraci “zlého“ LDL cholesterolu.
- Zvyšují riziko civilizačních chorob, jako jsou nemoci srdce a cév.
- Přispívají ke vzniku diabetu II. typu.
- Způsobují zvýšené ukládání tuků v organismu.
Prospěšné tuky jsou ty, které mají vyšší obsah polynenasycených mastných kyselin (omega 3,6) a také mononenasycených mastných kyselin. Měly by být zastoupeny ze dvou třetin celkového denního příjmu tuků. Ve větším množství je najdeme v kvalitních roztíratelných tucích, v rostlinných olejích, v některých margarínech a majonézách, v olejnatých semenech a ořeších a také v rybím tuku. Jak našemu zdraví vícenenasycené mastné kyseliny prospívají?
- Přispívají ke snižování cholesterolu v krvi.
- Snižují hladinu tuků v krvi a krevní tlak.
- Mají celkově pozitivní vliv na srdečně-cévní systém.
- Působí proti ukládání tuků v organismus.
- Působí proti vzniku diabetu.
Dejte pozor na správné použití tuků
Je velmi důležité zaměřit se na výběr tuků, nejen z hlediska kvality, ale i rozlišovat dle daného způsobu použití. Nevhodným použitím můžete znehodnotit nejen jinak kvalitní tuky, ale hlavně připravovaný pokrm. Ve studené kuchyni je lepší užívat oleje lisované za studena. Jsou to nejkvalitnější oleje, které si zachovávají všechny důležité látky. Různé pokrmy můžete připravit i z margarínů, ty ale nejsou vhodné pro teplou kuchyni, která jejich kvalitu znehodnocuje. Na vaření, pečení či dušení je lepší použít tuk určený pro tento typ úpravy, a to rostlinný olej či tuk s vyšším procentem tuku. Na smažení a fritování je ideální zvolit speciálně vyráběné tuky nebo sádlo. Při nákupu bychom tedy měli vybírat tuky rostlinné s převahou polynenasycených mastných kyselin, ale zohledňovat i jejich způsob použití. Neboť například na smažení můžeme použít i některé živočišné tuky, které jsou vhodnější, výborné se zdá být právě sádlo.
Zdroj: