Pokud si už dlouho pochutnáváte na chlebu se sádlem nebo na smaženém řízku na sádle, pak vás jistě také neminula vlna opovrhování sádlem a nahrazování tzv. zdravějšími margaríny. Na začátku devadesátých let minulého století začali vědci a lékaři prosazovat průmyslově vyráběné margaríny na úkor sádla.
Vědci i lékaři se domnívali, že sádlo škodí nadměrně našemu organizmu. Přisuzovali mu srdeční onemocnění a zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi. Sádlo tedy údajně stálo za mnohými infarkty a cévními příhodami, za dnou a obezitou. Proto si mysleli, že když se jeho konzumace nahradí margaríny, mnohé tyto choroby ustoupí. Jaké bylo ale překvapení, když nové výzkumy ukázaly pravý opak.
Margarín se vyrábí průmyslově tzv. hydrogenací rostlinných tuků. Hydrogenací se dosáhne ztužení tuků. Při tomto procesu vznikají trans mastné kyseliny, které jsou nezdravé. Příjem trans tuků zvyšuje množství škodlivého LDL cholesterolu v krvi. Lékaři také potvrdili, že za rizikem srdečně cévních onemocnění stojí právě konzumace margarínů.
Jeden zajímavý experiment, který měl prokázat výhody nahrazení živočišného tuku rostlinným, provedli v Americe už v letech 1968 – 1973. Podle jejich hypotézy mělo toto nahrazení snížit riziko vzniku ischemické choroby srdeční tím, že se tělu přestane dodávat cholesterol. Do experimentu bylo zapojeno téměř 10 000 osob, které byly rozděleny do dvou skupin. Jedna skupina i nadále konzumovala živočišný tuk, druhé skupině byl živočišný tuk nahrazen rostlinným. Hlavním výsledkem tohoto výzkumu bylo, že nahrazení živočišného tuku sice snižuje cholesterol, ale riziko srdečního onemocnění se nezmenšuje. Spíše naopak jinými cestami toto riziko zvyšuje.
I když z mnoha lékařských a vědeckých prací vyplývá, že sádlo našemu organizmu tolik neškodí, jak se mnozí domnívali, měli byste se i přesto řídit svým aktuálním zdravotním stavem. Na vznik mnoha chorob má velký vliv také rodinná anamnéza, kterou byste měli zohlednit i ve svém jídelníčku a životním stylu.