Živočišné tuky, jako například sádlo nebo lůj, jsou v potravinářství považovány za přírodní suroviny určené pro konzumaci nebo pro další zpracování. Sádlo se využívá jako prostředek na smažení nebo zkrácení doby pečení. Některé lidi ale trápí jeho složení a mají pocit, že sádlo škodí jejich zdraví. Z toho důvodu vznikla například studie na Malajské univerzitě týkající se složení a teplotní analýzy sádla.
Malajská studie
Tato studie začala s rozdělením sádla na dvě složky, které odborníci nazvali „sterain“ a „olein“. To bylo z důvodu kvalitnějších výsledků testů. K jejich vytvoření bylo zapotřebí sádlo smíchat s acetonem a za teploty 60 °C směs nechat jeden den vykrystalizovat. Tím se od sebe oddělily pevná a tekutá složka. Po rozdělení byly složky podrobeny různým pokusům, jako například detekování bodu zákalu, zjištění přítomnosti mastných kyselin nebo termální analýze.
Výsledky studie
Z detekce přítomnosti mastných kyselin vyšlo najevo, že se sádlo skládá převážně z kyseliny palmitové a kyseliny olejové. Výhodou těchto dvou kyselin je, že se při smažení nepřepalují. Tudíž se nevytvářejí žádné karcinogenní látky, které mohou vznikat u jiných tuků. Další jejich výhodou je, že je řadíme mezi tuky, které jsou považovány za nezávadný zdroj energie a které tělu nijak neškodí.
Dále při teplotní analýze vyšlo najevo, že se při mírných změnách teplot zdravé tuky v sádle nijak nemění na tuky nezdravé. To znamená výhodu při přepravě a zpracování. Také to zajišťuje dlouhou trvanlivost sádla.
Shrnutí výsledků
Sádlo se v této studii ukázalo jako velmi dobrý a zdraví neškodný zdroj energie potřebné pro každodenní fungování. Navíc se zjistilo, že je vhodné pro smažení, protože se při jeho použití nevytvářejí karcinogenní látky. A v neposlední řadě se potvrdila jeho dlouhá trvanlivost.
Zdroj: researchgate.net