Obliba kvalitního vepřového sádla opět stoupá.
Je to způsobeno nejen snahou o tradiční vaření, ale také vyvrácenými mýty, které o sádle kolovaly dříve. Sádlo je 100% živočišný tuk, který se v kuchyni využívá již po staletí. Ale v minulých dvou dekádách bylo trochu upozaděno, protože se objevily jeho náhražky a také různé odborné studie, které mu nebyly příliš nakloněny.
Z lékařského hlediska panovaly obavy, že sádlo působí negativně na lidský organismus, např. že může za zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi. Ale přitom se v posledních letech ukazuje, že tomu tak vůbec není. Spíš naopak. Sádlo obsahuje kyselinu olejovou, která pomáhá hladinu cholesterolu snižovat. V porovnání například s živočišným máslem obsahuje sádlo o dvě třetiny cholesterolu méně.
Pokud se cítíte zesláblí vlivem nějaké prodělané nemoci nebo po dlouhé zimě, je ideální vědomě zařadit sádlo do jídelníčku. Sádlo je tuk, který náš organismus potřebuje pro doplnění energie. Také kvůli vstřebávání některých vitaminů v těle je pro nás sádlo důležité. Mezi vitaminy rozpustné v tucích patří A, D, E a K.
Jak říká staré známé rčení „všeho s mírou“, měli bychom stejně přistupovat i k sádlu.
I když sádlo není tak škodlivé, jak se dříve myslelo, přece jen jde o tuk. Určitě není nutné se mu vyhýbat, ale jeho konzumace by neměla být nadměrná. Mohla by totiž způsobit nadváhu a další nemoci, které jsou s nadváhou spojené. Je tedy vhodné jíst rozmanitou stravu, ve které nebudou chybět luštěniny, ovoce a zelenina, maso a ani kvalitní vepřové sádlo.