Oblíbené jídlo našich předků – chléb namazaný sádlem – opět získává na oblibě. Vepřové sádlo si znovu našlo cestu do našeho jídelníčku a využívá se jak v teplé, tak ve studené kuchyni. Své nenahraditelné místo má ale také v léčitelství a kosmetice.
Sádlo má sice ve studené kuchyni jen omezené možnosti použití, ale i tak ho lze využít. Kvůli své tuhé konzistenci a typické chuti se například nepoužívá do zeleninových salátů. Ale je vhodné na namazání na chleba. Je to rychlá svačina, která dodá tělu energii. Pokud na sádlo pokladete kolečka vařeného vejce, zasytí vás to na dost dlouhou dobu.
V teplé kuchyni je sádlo oblíbené stále více. Využívá se jako ingredience do sladkého pečiva. Kynutá těsta díky přidání sádla místo jiného tuku zůstanou déle vláčná. A samozřejmě jeho využití pro smažení nebo pečení masa je stále velmi časté. Sádlo je teplotně stabilní a připalovat se začíná až při 180 °C. Sádlo využívaly při pečení a smažení již naše babičky. Vepřové řízky smažené na sádle jsou i dnes velmi oblíbené. Sádlo můžete použít také při zapékání těstovin v troubě.
Sádlo je vhodné také na mazání různých ran a jizev. Používá se jako základ nejrůznějších mastí jak v lidovém léčitelství, tak i v průmyslově vyráběných krémech. Sádlo má tu vlastnost, že z bylinek vytahuje jejich účinné látky a ty pak v sobě uchovává a přenáší do kůže. Díky této schopnosti se používá pro výrobu krémů, mýdel a šamponů. Díky tomu, že sádlo dobře promastí pokožku, je vhodné pro ekzematiky a jedince, kteří mají velmi suchou pokožku.
V dnešní moderní době již není třeba sádlo škvařit doma. Kvalitní vepřové sádlo koupíte pohodlně v jakémkoli supermarketu nebo v řeznictví. Sádlo tak máte kdykoli po ruce a dá se ihned použít. Například značka Brick nabízí několik druhů balení vepřového sádla. Je vhodné ho skladovat v chladu a temnu, nejlépe v lednici.