Vánoce? Pro někoho období rodinné pohody, setkávání se s přáteli a dětská radost. Pro jiného období stresu, melancholie a přibírání na váze. To poslední je často způsobeno vánočním přejídáním a mlsáním cukroví.
Do vánočního cukroví patří kvalitní živočišný tuk. To už věděly i naše babičky a prababičky. Mnohé recepty se předávají z generace na generaci. Bez másla nebo sádla by cukroví nemělo svou příjemnou chuť. Přidání sádla do cukroví zajistí, že zůstane déle vláčné. Také práce s těstem je jednodušší, protože lépe drží pohromadě.
Pokud máte obavy, že po konzumaci cukroví přiberete na váze nebo se to negativně projeví na vašich cévách a srdci, pak i zde samozřejmě platí všeho s mírou. Je lepší dopřát si pár kousků cukroví z kvalitních surovin, než se přejídat cukrovím z náhražek. Pokud máte v původním receptu uvedeno, že do něj patří sádlo, pak ho určitě nenahrazujte třeba máslem. Použití sádla má totiž v receptu často své opodstatnění a stejně byste si tím moc nepomohli. Sádlo totiž obsahuje o dvě třetiny cholesterolu méně než máslo a má také o 15 % zdravých tuků více.
Na štědrovečerní večeři nesmí chybět kapří řízek. Je ideální smažit ho na vepřovém sádle, protože dodá řízku jemnou chuť. V mnoha domácnostech se také servíruje vánoční kuba. Každý recept na kubu je originální, ale všechny mají jedno společné. Pekáč se musí vymazat sádlem, bez něj by to nebyl typický kuba.
Nebojte se o Vánocích jíst tradiční jídla, v nichž jsou použity živočišné tuky. Dbejte více na to, jaké množství sníte a nezapomínejte na zdravý čerstvý vzduch. Procházka vánoční krajinou nebo vánočně nazdobeným městem zažene všechny výčitky ze snědeného cukroví a pravých nefalšovaných řízků.