Sádlo je jedním z nejdostupnějších tuků a škvaří se v domácnostech od nepaměti. Ke škvaření totiž není potřeba žádné speciální vybavení. Možná si ještě vzpomínáte, jak měla vaše babička kamna, ve kterých topila dřevem a vařila a smažila na litinových plátech. I když se vybavení domácností od té doby změnilo, tradiční způsob škvaření sádla přetrvává.
Pro domácí škvaření stačí použít kastrol se silnějším dnem nebo pekáč. Sádlo nakrájejte na kostky, aby se dobře rozškvařilo. Podlijte je trochou vody, aby se nepřipalovalo. Voda se postupně odpaří. Za stálého míchání se škvaří tak dlouho, než začnou škvarečky růžovět. Budete-li sádlo používat pouze k vaření, můžete ho mírně osolit. Pokud ale plánujete použít je například jako mast nebo v kosmetice, tak sádlo nesolte. Jakmile je hotové, je nutné škvarky opatrně vyndat nebo procedit. Nakonec se sádlo nalije do připravených sklenic nebo sádláku.
Protože máme v současnosti v kuchyni mnoho různých pomocníků, kteří nám usnadňují práci a vaření, můžeme některé z nich využít i na škvaření sádla. Velmi oblíbená je výroba sádla v domácí pekárně. V pekárně se dělá na program „marmeláda“. Program se dvakrát až třikrát zopakuje, podle barvy škvarků. Mikrovlnná trouba v našich domácnostech zevšedněla a má ji většina z nás. Proč tedy nevyužít jejích výhod a nevyškvařit v ní sádlo. Sádlo je vhodné dát do skleněné varné misky a určitě ji zavřít, sádlo totiž bude prskat. Podle výkonu trouby a množství sádla můžete mít i za půl hodiny sádlo vyškvařené. Někdo využívá také remosku, která je opět velmi oblíbená. V remosce není potřeba sádlo tolik podlévat a dělá se rovnoměrně. Další variantou je škvaření v troubě. Nakrájené sádlo se dá do silnostěnného pekáče a podlije trochou vody. Troubu předehřejte na nejvyšší výkon, vložte pekáč se sádlem a po přibližně 15 minutách stáhněte na 150 až 100 °C. Občas sádlo promíchejte, ale není to nutné tak jako u škvaření na sporáku. Celý proces může trvat 3–4 hodiny. Některé kuchařky a kuchaři škvaří sádlo i v pomalém nebo tlakovém hrnci.
Sádlo vyráběné průmyslově se škvaří podobným způsobem jako doma. Také potřebujete nějakou větší nádobu a místo, kde ho budete škvařit. Jakmile se sádlo nakrájí na malé kousky, přesune se do velkého kotle, kde se několik hodin škvaří. Tento postup platí i pro sádlo značky Brick. Po vyškvaření se sádlo přečistí v odstředivkách, kde se zbaví případných nečistot. Protože se pak balí buď do pergamenového papíru nebo do kelímků, musí se předtím zchladit v nerezových tancích. Sádlo se pak expeduje až po úplném zchladnutí na 8 °C. Celý proces průmyslové výroby popsal Ing. Antonín Zelenka ze společnosti Comperio, která sádlo zn. Brick vyrábí, v tomto článku.
Ať už si škvaříte sádlo doma nebo ho kupujete hotové, vždy věnujte pozornost tomu, o jaké sádlo jde. Nejlepší sádlo je hřbetní. Můžete škvařit i plstní sádlo, ale to není tak konzistentní a chutné jako sádlo hřbetní. Uplatní se především v teplé kuchyni.