Chodíte pravidelně cvičit, posilovat nebo běháte a přitom se stravujete zdravě v souladu se zásadami zdravého životního stylu. Při pomyšlení na vyškvařené vepřové sádlo se vám sbíhají sliny na jazyku, ale držíte se svého stylu, do kterého vám tak nějak sádlo nezapadá.
Děláte však velkou chybu. Ochuzujete se o mnoho důležitých látek, které sádlo obsahuje a které prospívají našemu organismu. Sádlo je stoprocentní živočišný tuk. A tuk nám dodává energii, jež je pro pravidelné cvičení důležitá. V sádle nejsou žádné další přidané látky, žádná umělá barviva ani dochucovadla. Oproti průmyslově vyráběným margarínům má tu výhodu, že neobsahuje transmastné kyseliny. Sádlo naopak obsahuje např. potřebnou linolenovou mastnou kyselinu (patřící k tzv. omega-3 mastným kyselinám), která je nezbytná pro procesy v lidském těle. Působí preventivně proti srdečně-cévním chorobám a stárnutí a také má blahodárné účinky na správnou funkci nervů. Dále v sádle najdete kyselinu olejovou a linolovou mastnou kyselinu. Jsou to esenciální mastné kyseliny, které jsou vázány v tucích.
Teď určitě řešíte, že sádlo má hodně kalorií. Kombinace pravidelného cvičení a hlídání kalorií je pro vás důležitá. Ano, sádlo jich obsahuje hodně. Na druhou stranu ale dokáže na dlouhou dobu zasytit, takže ho tolik nesníte. Pokud se věnujete pravidelně nějakému sportu, chodíte jistě i na pravidelné lékařské prohlídky. Asi jste kdysi slýchávali, že sádlo zvyšuje hladinu cholesterolu v krvi. Vědci už tyto mýty ale vyvrátili a bylo dokázáno, že kvalitní vepřové sádlo nemá přímý vliv na zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Bylo dokonce prokázáno, že živočišné máslo obsahuje o dvě třetiny cholesterolu více než kvalitní vepřové sádlo.
Při své pravidelné dávce pohybu spálíte více kalorií, než kolik jich občasnou konzumací sádla do svého těla dostanete. Nemusíte se tudíž obávat občas si dopřát pokrm připravovaný na sádle nebo s použitím sádla. Samozřejmě ale také záleží na vašem aktuálním zdravotním stavu a stravovacích zvyklostech, které dodržujete.