Myslíte, že se podvýživa týká jen hladem trpících obyvatel rozvojových zemí? Tuto dřívější představu v posledních letech zásadně mění nové poznatky organizací sledujících zdravotní stav lidstva. Podvýživa způsobená nedostatkem živin se nazývá malnutrice a podle odborníků se stala novým zdravotním problémem napříč celosvětovou populací.
Malnutrice je způsobená tím, že člověk nepřijímá odpovídající poměr a množství živin. Následkem toho může být zdánlivě překvapivé spojení podvýživy a zároveň nadváhy či obezity v lidském těle.
Této skutečnosti si už všimla také Světová zdravotnická organizace. Ta ve svých zprávách uvádí, že se výskyt obezity od roku 1975 celosvětově ztrojnásobil. Podle posledních údajů z roku 2016 mělo 1,9 miliard dospělé populace nadváhu, z toho 650 milionů už překročilo hranici obezity.
Dvě související fakta
Vypadá to jako zdánlivý paradox – ačkoli je podvýživa tradičně spojována spíše s hladověním, v posledních letech se ukázalo, že postihuje také obézní lidi. V případě malnutrice se nejedná o vyhublost ve smyslu nedostatku kalorií, ale o špatnou výživu, kdy ve stravě chybí nezbytné živiny.
Zpráva společnosti Global Nutrition Report z roku 2016 ukázala, že 44 % zemí bojuje s podvýživou a obezitou zároveň. Tato studie proběhla ve 129 zemích světa a ukazuje opravdovou situaci ve společnosti. Podle profesorky Corinny Hawkesové, která se na studii podílela, je třeba změnit chápání toho, co se označuje jako podvýživa. Stejně tak bije na poplach i Světová zdravotnická organizace a aktivně začíná proti tomuto jevu bojovat.
Může za to naše strava
Malnutrice vzniká u člověka tím, že konzumuje nekvalitní potraviny a nedodává tělu to, co potřebuje. Těstoviny, smažené pokrmy, pizza, pečivo a sladkosti, to všechno jsou vysoce kalorická jídla s vysokým obsahem cukrů, tuků a soli, ale zároveň velmi chudá na opravdové živiny. Vlastně tak konzumujete prázdné kalorie, které tělu nijak neprospívají, jen ho naplní nepotřebnou energií.
Tyto potraviny patří mezi velmi rozšířené, jsou levné, a proto dostupné pro širokou škálu populace. Místo kvalitní stravy dostává tělo příliš mnoho nasycených tuků, cukru, soli a cholesterolu. Naštěstí je možné malnutrici snadno předejít. Stačí omezit průmyslově zpracované pokrmy a dát přednost čerstvému jídlu připravenému z kvalitních základních surovin tak, aby byl dostatečně vyvážený příjem bílkovin, cukrů i tuků. Důležité je také hlídat příjem vlákniny, vitaminů a minerálů. Proto vedle zeleniny a ovoce nezapomínejte ani na luštěniny, ryby nebo ořechy a semínka.
Sádlo jako poctivá základní potravina
A jak s tím souvisí sádlo? To má mezi zdravou stravou nepochybně své místo. Je výtečným zdrojem kvalitních tuků, neobsahuje žádné škodlivé transmastné kyseliny a je vhodné na udržení nízké hladiny cholesterolu. Obsahuje v průměru 60 % nenasycených mastných kyselin, konkrétně kyselinu olejovou a kyselinu linolovou. Obě tyto kyseliny aktivně napomáhají snížení hladiny cholesterolu a jeho negativního působení na cévní systém.
Sádlo je pro organismus vysoce stravitelným přírodním zdrojem energie, ovšem nikoli prázdných kalorií. Obsahuje také vitaminy, např. vitamin D, který je zásadní pro fungování lidského těla.
Tuk je nositelem chuti, takže pokrmy s ním připravené uspokojí i chuťové buňky a do jídla nebude nutné přidávat nežádoucí dochucovadla. Sádlo se výborně hodí i k pečení a smažení, například ryby úpravou na sádle ztratí pachuť, která některým strávníkům vadí.
Dobrého a kvalitního tuku se rozhodně bát nemusíte.
Zdroje: