Naše společnost v tomto odvětví zdravého stravování stále velmi tápe a neví, jaký je ideální tuk či olej pro úpravu pokrmů a vaření. To je pro nás špatná zpráva, ale ještě horší je to, že konzumace tuků v ČR je na dosti vysoké úrovni. Měli bychom proto řešit nejen výběr tuku, ale i jeho množství v naší stravě. Polovina populace nad 18 let totiž trpí nadváhou a obezitou. Představíme si nejznámější tuky a oleje, které jsou k dostání.
Slunečnicový a řepkový olej
“Vůně“, která se line z rychlých občerstvení, je z fritéz, kde se připaluje slunečnicový, potažmo řepkový olej. Otázka je, zda-li se tyto oleje hodí do moderní fitness kuchyně. Vzhledem k tomu, že se zpravidla používají oleje rafinované, nejsou pro nás zrovna ideální. Nicméně v této rafinované podobě mají vysoký kouřový bod. Není vhodné je však používat na dlouhodobé smažení. Jestli se nad pánví objeví kouř namodralé barvy, je nutné olej zlikvidovat. Co se týče zdravého stravování, těmto olejům již odzvonilo.
Máslo
Máslo je tradiční potravina. Skládá se z 80 % tuku, vody, cukru a mléčné bílkoviny. Je bohaté na nasycené mastné kyseliny a obsahuje také mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které jsou poměrně snadno stravitelné. To ale bohužel naznačuje, že se hodí spíše do studené kuchyně než pro tepelné úpravy. Je vhodné jen na namazání, nikoliv však na smažení.
Margaríny
Doba, kdy byly margaríny v oblibě a jejich spotřeba nadměrná, se naštěstí pomalu vytrácí. Je to ztužený rostlinný tuk a dnes se již nevyrábí klasickou hydrogenací, ale novějšími technologiemi. Margaríny obsahují sice velké množství omega-6 a omega-3 mastných kyselin, ale odborníci se přiklání k tomu, že je to právě špatný poměr mezi nimi, který je hlavním viníkem kardiovaskulárních onemocnění a zanášení cév cholesterolovými pláty. Margaríny jsou použitelné ve studené kuchyni, rozhodně to s nimi ale nepřehánějte a hlavně je nikdy nepoužívejte na smažení.
Kokosový olej a máslo
V poslední době zažila fitness kuchyně revoluci v podobě kokosového tuku. Jedná se ale o takovou perlu, jak si mnozí mysleli? Kromě vysokého množství nasycených mastných kyselin obsahují také ty se střední délkou řetězce MCT. To je výhodné ve sportu pro dodávku energie a pro šetření svalového glykogenu. Je poměrně stálý. Jeho ale největší nevýhodou je, že zanechává svoji typickou kokosovou chuť, a tím se hodí spíše do sladkých pokrmů. V případě kokosového másla se jedná o rafinovanou podobu a to může mít negativní dopad na naše zdraví, což je ve světě fitness nežádoucí.
Olivový olej
Olivový olej je nejznámější olej, ovšem je použitelný pouze ve studené kuchyni. Nemá vysoký kouřový bod, proto se nepoužívá na smažení. Hrozil by nám vznik trans-mastných kyselin a velmi rychlé přepálení. V teplé kuchyni se dá použít olivový olej určený ke smažení, bohužel opět v rafinované podobě.
Sádlo
Jsou lidé, kteří mají k tomuto tuku přirozený odpor, neví ale přesně proč. Bylo nějakou dobu propíráno médii jako rizikový tuk, což už ale dávno není pravda. V dnešní době je sádlo opět na výsluní, a to zejména kvůli jeho zdravotně prospěšným vlastnostem. Z kulinářských důvodů se používá i v těch nejluxusnějších restauracích. Obsahuje velké množství nasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem a díky tomu se nepřepálí. Dalším důvodem, proč je vhodné používat sádlo, je beze sporu chuť, kterou pokrmům dodává. Zachovává v plné míře chuť masa a dobře se pojí s bylinkami a kořením. Sádlo je naprosto ideální pro teplou i studenou kuchyni. V nedávné rozsáhlé studii autorů z BBC ve spolupráci s korejskými vědci skončilo vepřové sádlo jako 8. nejzdravější potravina na světě. Protože je to zcela přírodní produkt, který disponuje unikátními vlastnostmi, mělo by rozhodně sádlo být součástí zdravého jídelníčku.