Rakovina je jednou z nejzávažnějších civilizačních chorob dnešní doby. Bojíme se jí všichni. Některé druhy rakoviny si může člověk zavinit sám nezdravým životním stylem, ale většina nádorových onemocnění je způsobena naprosto náhodnými procesy v buňkách, které neovlivníme. Ve Spojených státech amerických je rakovina druhou nejčastější příčinou smrti a odhaduje se, že v roce 2016 tam na ní zemřelo 600 000 lidí. Tato čísla jsou alarmující, a proto se neustále investuje do výzkumů různých metod léčby. Rakovina je nejčastěji léčena kombinací chemoterapie, radiace a chirurgie, byla ale zkoumána i celá řada dietních strategií. Ukazuje se, že strava má velký potenciál léčit nebo škodit. Co se týče cukrů, víme jak mohou negativně působit na naše tělo, zvláště pak na rakovinné buňky.
Role cukrů při vývoji rakovinných buněk
Naše tělo funguje na dvou hlavních zdrojích energie. Využívá glukózu nebo ketolátky. Většina lidí spaluje především glukózu, kterou tělu neustále poskytuje ve formě cukrů, škrobů a bílkovin (také mohou ovlivňovat hladinu cukru v krvi). Pokud držíme půst nebo nízkosacharidovou dietu se středním množstvím bílkovin a vysokým obsahem tuku, naším energetickým zdrojem se stanou ketony. Ty se uvolňují do krve z jater, pokud jsou hladiny inzulínu nízké. Když držíte ketogenní dietu, standardní metabolické procesy se mění a vaše hladina cukru v krvi klesá. A to je pro rakovinné buňky velmi zlé. Totiž téměř všechny rakovinné buňky sdílejí jeden zásadní společný rys. Využívají sacharidy nebo krevní cukr, aby mohli růst a množit se. Následkem dodržování ketogenní diety může být pomalejší růst těchto buněk nebo jejich zmenšování. Zdá se, že díky radikálnímu snížení hladiny cukru v krvi, ketogenní dieta snižuje progresi rakoviny.
Na myších to funguje
Studie publikovaná v roce 2013 výzkumníky z University of South Florida a Boston College prováděná na myších ukazuje zajímavé výsledky. Ketogenní dieta významně snížila hladinu glukózy v krvi, zpomalila progresi nádoru a zvýšila průměrnou dobu života o 57 % u myší se systémovým karcinomem. Zkoumaly se i účinky různých dalších druhů diet, ale na ketogenní stravě přežilo neuvěřitelných 60 % myší. Toto procento se ještě zvýšilo, když se do diety přidaly navíc ketonové doplňky stravy.
Ketogenní dieta jako pomoc v léčbě
Je důležité si uvědomit, že základní léčebné metody opravdu zachraňují lidské životy. Proto byste se nikdy neměli vyhýbat nebo oddalovat konvenční léčbu rakoviny ve prospěch alternativního léčení. Neznamená to, že jedině ketogenní dieta může zachránit člověka před rakovinou, ale když už jí někdo onemocněl, je to možnost, která určitě stojí za vyzkoušení. Vypadá to totiž, že dieta s vysokým obsahem tuků je efektivní, bezpečný, levný a zkrátka logický způsob, jak pomoci při léčbě tohoto zákeřného onemocnění. Jednoduše odříznout dodávky některých živin do nádorových buněk a díky nedostatku glukózy je vyhladovět. Pro ty, kteří mají rádi tučná masa, klobásy a vepřové sádlo, to je spíš radost než dieta.
Zdroj:
University of South Florida
Boston College