Ketogenní dieta je účinná a rychlá metoda jak zhubnout. Pokud se rozhodnete tento typ diety vyzkoušet, je dobré se na ni připravit. V základě je to jednoduché. Vyřadí se sacharidy a zároveň se musí dodržovat poměrně vysoký příjem tuků a bílkovin. Ketogenní dieta je v podstatě způsob jak donutit tělo, aby si myslelo, že se nachází v kaloricky restriktivním stavu. Pokud vyloučíme ze stravy sacharidy, tělo začne využívat bílkoviny svalové tkáně jako náhradní zdroj energie. Naše strava ale musí obsahovat adekvátní množství bílkovin, které pak pomáhají chránit svalovou hmotu před degradací a současně nutily organismus využívat v první řadě uložené tukové zásoby.
Existují tři způsoby jak se dostat do ketózy:
1. Hladověním:
Už naši předkové se dostávali do ketózy velice snadno a to hladověním. Nesmí se konzumovat vůbec žádné potraviny po dobu alespoň 72 hodin ( to je pouze hrubý odhad, vzhledem k tomu, že doba pro dosažení ketózy se u každého liší v závislosti na pohlaví, věku, zdravotním stavu atd.) Tento proces nazýváme ketogeneze.
2. Ketogenní dietou:
Pokud z jídelníčku vyřadíte sacharidy a energii získáte pomocí tuků, tělo se začne chovat podobně jako při hladovění. Ovšem potrvá také nějakou dobu, než se tímto způsobem stravování dostanete do ketózy.
3. Pomocí suplementace ketony:
Našim cílem je vylučovat z těla ketony, které slouží jako zdroj energie. Proč tedy hladovět, když je člověk může přímo užívat? Problém je v tom, že užívání ketonů pro nás nevypadá příliš nadějně z důvodu, že se zatím nijak neprokázala jejich funkčnost. Některé studie si platí přímo firmy, které se snaží uvést na trh podobné výrobky. Pokud budeme realisté, nic takového zřejmě nefunguje.
Potraviny, které bychom při ketogenní dietě neměli konzumovat
Je třeba vyřadit nebo omezit veškeré potraviny s vysokým obsahem cukrů.
- Sladké potraviny a slazené nápoje – limonády, ovocné šťávy, smoothies, zmrzlinu, sladkosti
- Obilniny a škroby – pšeničné produkty, těstoviny, pečivo
- Luštěniny – fazole, hrách, cizrna, čočka, atd.
- Ovoce – všechny druhy ovoce, přípustné jsou jahody a rybíz
- Nízkotučné dietní výrobky – ty často obsahují vysoké procento cukrů
- Kořenová zelenina a hlízy – mrkev, sladké brambory, brambory, pastinák atd.
- Některé omáčky a koření – je nutné číst informace o složení, celá řada kořenících přísad a omáček obsahuje cukry i nezdravé tuky
Potraviny, které je nutné při ketogenní dietě konzumovat
Základem je velké množství tuků a bílkovin.
- Vejce – jsou velmi doporučována a mýtus o cholesterolu je již dávno vyvrácen.
- Maso – salámy, šunky, steaky, červené maso, krůtí a kuřecí maso
- Sádlo – je doporučováno k přípravě zeleniny a masa
- Máslo a smetana
- Sýry – kozí a ovčí sýr, mozzarella, čedar atd.
- Ořechy a semena – vlašské ořechy, mandle, dýňová semínka, chia semínka atd.
- Zdravé oleje – kokosový olej, avokádový olej, atd.
- Zelenina – cibule, paprika, rajčata, okurky, atd.
- Koření – čerstvé bylinky, sůl, pepř, koření
- Avokádo – celé avokádo nebo guacamole
Základem keto diety je konzumace potravin s nízkým obsahem cukrů (maso, vejce, sádlo, máslo, ořechy, zelenina). I přesto, že se vám může na první pohled zdát, že takový jídelníček vypadá složitě, tak opak je pravdou. Je to vše o zjednodušení a člověk si na tento typ stravování zvyká rychle, a to i z důvodu, že jak tak vysoce efektivní při hubnutí.
Zdroj: