Mezi lidmi neustále kolují mýty a polopravdy o prospěšnosti a škodlivosti různých potravin. Někdy se máme vyhýbat tukům, jindy zase cukrům. Člověk potom ani neví, co má vlastně jíst. Zdravé jídlo může totiž v různých kontextech znamenat různé věci. Je možné jednou pro vždy říct, které potraviny jsou ty nejzdravější? Podle autorů z britské BBC to možné je, protože vytvořili seznam stovky nejzdravějších potravin.
Vycházeli z nedávno publikované studie Korejských vědců, kteří z hlediska nutričních parametrů prozkoumali rovnou tisícovku potravin. Systematicky je posuzovali podle obsahu živin, vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek. Autoři doplnili korejskou studii informacemi z pětidílné Encyklopedie jídla a zdraví. Použili také data, která má k dispozici Zemědělská výzkumná služba při americkém institutu zemědělství. Výsledkem jejich práce je žebříček stovky potravin, které můžeme považovat za nejzdravější. Podle očekávání je to hlavně zelenina, ořechy, ovoce, ryby a mořské plody. Určitě ale mnohé z nás překvapí, že naše oblíbené vepřové sádlo se objevilo v první desítce!
Jezte jako u moře
Středomořský styl stravování je dlouhodobě považován za jeden z nejzdravějších. Není proto náhoda, že většina potravin ze seznamu tomuto stravování odpovídá. Do našeho jídelníčku bychom měli zařadit ovoce, zeleninu, ryby a kvalitní zdroje tuků.
Stovku uzavírají potraviny jako sladké brambory, brokolice, kapustičky, dýně, fíky, zázvor nebo květák. O něco výše na seznamu nalezneme běžnou zeleninu, jako je například pórek a mrkev, kterou střídají mořské pochoutky, například chobotnice, losos, tuňák a makrely.
V první padesátce se objevuje řada luštěnin, listová zelenina, různé druhy bylinek, škeble a samozřejmě opět ryby. Velmi zdravé je čínské zelí, římský a hlávkový salát, kadeřávek nebo brukev. Špenát obsadil rovnou dvě pozice. Čerstvý je na 45. místě a mražený na čtyřiadvacátém. Mražený špenát je o tolik výš, protože si zachovává výživovou hodnotu oproti tomu, který se skladuje při pokojové teplotě.
Vepřové sádlo je v první desítce
Vítěznou desítku uzavírá mořská ryba chňapal, která je velmi bohatá na živiny. Na deváté příčce se umístila nať červené řepy, která obsahuje velké množství minerálů a vitamínů. Většinu z nás ale překvapí vepřové sádlo, které skončilo na osmé příčce. Sádlo bylo dlouho zatracováno, ale v posledních letech mu svítá na lepší časy. Při smažení je tepelně stabilní a k tomu napomáhají antioxidační vitamíny A a E. Sádlo je zdrojem vitamínů skupiny B, D a minerálů. Zároveň obsahuje určité množství nenasycených kyselin, které považujeme za žádoucí. Sedmé místo obsadila listová zelenina mangold, která je plná vitamínů a minerálů a betalainů, což jsou rostlinná barviva s antioxidačními účinky. Na šesté příčce jsou dýňová semínka díky velkému množství železa a manganu. Na páté příčce se umístily chia semínka. Ta obsahují řadu vitamínů, vlákniny a hlavně bílkovin. Působí velmi dobře na trávení.
To nejzdravější na světě
Čtvrtým se stal platýs. Je považován za nejzdravější rybu, protože neobsahuje téměř žádnou rtuť a je výborným zdrojem vitamínů B. Na třetím místě je okouník, ryba obývající hlubiny Atlantického oceánu. Má málo nasycených tuků a je bohatý na bílkoviny. Druhá příčka náleží jihoamerické rostlině čerimoja, která obsahuje sice velké množství cukru, ale je cenným zdrojem vitamínů A, C a B.
Absolutním vítězem a pomyslnou zlatou medaili za výživu získávají MANDLE. Obsahují vynikající poměr prospěšných tuků, které jsou velmi dobré pro naše srdce a cévy. Další pozitiva jsou fytosteroly a vláknina, které ovlivňují vstřebávání cholesterolu. Jsou také významným zdrojem hořčíku, vápníku a draslíku. Mandle prospívají kardiovaskulárnímu zdraví a napomáhají i proti cukrovce.
Vědci mezi poklady přírody zařadili i například mandarinky, řeřichu, petržel, hrách, zelí, jarní cibulku, kapustu nebo třeba chilli.
Zdroj: Plos.org