Sádlo bylo pro naše předky na venkově jednou z nejdostupnějších potravin. Ve většině chalup a na statcích se chovala prasata pro maso. Při tradiční domácí zabijačce se pak zpracovávalo nejen maso, ale z tuku se také škvařilo sádlo. Díky uchovávání v kameninových hrncích mělo dlouhou trvanlivost, a tak se používalo prakticky po celý následující rok. Pro nejchudší rodiny, které si nemohly dovolit kupovat pestré jídlo, to byl bohatý zdroj tuků a některých vitaminů.
Sádlo mělo uplatnění nejen na venkově, ale samozřejmě také ve městech. Tam se chovala sice prasata omezeně, ale na okrajích měst bylo mnoho statků, kde bylo hospodářství i s prasaty. Statkáři dodávali sádlo do měšťanských domácností, kde za něj dostávali zaplaceno. Venkovským chovatelům sádlo sloužilo jako neoficiální platidlo, kterým bylo možné zaplatit za různé služby nebo bylo použito ke směně za jiné zboží.
V současné době je sádlo cenově stále dostupné. Kilogram nevyškvařeného sádla, které se prodává v plátech, lze koupit u dobrých řezníků již od 40 Kč. Cena se odvíjí od toho, z jaké části prasete sádlo je. Dnes samozřejmě v obchodech dostanete už sádlo vyškvařené, úhledně zabalené, připravené k okamžitému použití. Přestože je cena u takto průmyslově zpracovaného sádla vyšší, je stále dostupné pro většinu zákazníků. Jižzpracované sádlo má nesporné výhody oproti tomu, které se musí teprve vyškvařit: ušetříte čas a práci jeho škvařením, sádlo máte kdykoli po ruce, nemusíte mít obavy z mastnoty v kuchyni, která by mohla při škvaření vzniknout.
S nadsázkou lze říci, že sádlo nemá na ekonomický status rodiny žádný vliv. Používá se a používalo vždy v domácnostech všech společenských vrstev, své místo si našlo i v luxusních restauracích. Ale v dnešní době již dává většina domácností přednost kupovanému hotovému škvařenému sádlu, například sádlu značky Brick, jehož výhody jsme uvedli výše.