Tuky dělíme na živočišné a rostlinné. V tomto článku se budeme věnovat především těm živočišným. Jak už samotné označení napovídá, živočišný tuk získáváme z tučných částí některých živočichů. Mezi nejznámější a nejpoužívanější patří sádlo, a to vepřové, husí nebo kachní. Dalším známým živočišným tukem je máslo. Asi vás při spojení živočišný tuk napadne také ten rybí. Ten je ale trochu jiný než výše zmíněné tuky a má zcela jiné využití.
Živočišné tuky
Živočišné tuky mají v našem jídelníčku své nenahraditelné místo. Jsou zdrojem energie a určitých vitaminů, podle toho, který tuk zvolíme. Například vepřové sádlo obsahuje vitaminy A, D, E a K. Husímu sádlu se přezdívá „olivový olej mezi živočišnými tuky“. Skládá se ze dvou třetin z nenasycených mastných kyselin, které jsou pro lidské tělo prospěšné. A naopak neprospěšných nasycených kyselin je v něm jen přibližně 30 procent. Proto je husí sádlo zdravější než sádlo vepřové. Nenasycené mastné kyseliny ovšem snadněji podléhají oxidačním změnám, a je tedy třeba dbát na dodržování teplot skladování. Ty by měly být nižší než při skladování jiných živočišných tuků.
Dříve se husy a kachny chovaly pro maso a sádlo. V dnešní době už tomu tak není a jsou krmeny především pro maso. Jakmile dosáhnou požadované váhy, zabijí se a zpracovávají se pro prodej. Proto je husí a kachní sádlo v současné době málo k dostání a nekonzumuje se již v takové míře. Pokud chcete koupit dobře vykrmenou husu nebo kachnu, z nichž získáte i dostatek sádla, pak navštivte některého z místních farmářů, kteří drůbež chovají tradičním způsobem.
Vepřové sádlo je stále oblíbené a používané v teplé kuchyni. Konzumenti si ho mohou vyškvařit sami nebo koupit již hotové. Sádlo lze získat z několika částí prasete a podle toho ho také dělíme na hřbetní, řemenové, plstní atd. Nejkvalitnější sádlo je hřbetní, které se nachází ve svalovině kolem páteře.
Máslo je mléčný výrobek, který se vyrábí z vysoce tučné smetany. Obsah tuku se u másla pohybuje obvykle v rozmezí 80–90 %. Kromě toho obsahuje také další složky, jako jsou bílkoviny, sacharidy, minerální látky a vitaminy. Máslo se používá jak ve studené, tak v teplé kuchyni. Podobně jako na sádle je možné na něm smažit různé masové pokrmy. Čerstvé máslo má ale při smažení tu nevýhodu, že brzy začne pěnit a velmi rychle se přepálí. Proto se na smažení doporučuje používat přepuštěné máslo, které je zbaveno syrovátky a dalších složek a obsahuje již jen tuk.
Rybí tuky jsou výjimkou mezi živočišnými tuky. Rybí tuk je významným zdrojem omega-3 mastných kyselin. Vzhledem k vysokému obsahu polynenasycených tuků by ovšem neměl být v žádném případě využíván k tepelné úpravě. Nejlepší je jeho konzumace ve formě potravinového doplňku.
Pár tipů:
1. Pokud budete připravovat štědrovečerního kapra klasickým českým způsobem, tedy v trojobalu, doporučujeme použít při jeho smažení buď kvalitní hřbetní sádlo nebo přepuštěné máslo. Oba tuky mu dodají jemnou chuť.
2. Živočišné tuky mají v naší kuchyni nezaměnitelnou úlohu. Používají se k přípravě jak teplých, tak studených jídel. Záleží na rodinných zvyklostech nebo na zdravotním stavu strávníků, kterému tuku dávají přednost.
Zdroj: Wikipedia