Další předností sádla je dlouhá trvanlivost. Jednou z mnoha drobných překážek, které řeší každá z nás každodenně v kuchyni, je trvanlivost surovin, z nichž vaříme. Určitě to také znáte, nakoupíte maso, mléko, zeleninu a naplánujete si, co budete vařit. Příští den ale nestihnete uvařit, pak se rozhodnete koupit večeři při cestě z práce a najednou zjistíte, že se vám v lednici vše blíží ke konci expirační doby a musíte to rychle spotřebovat.
Ačkoli vás to může překvapit, tak trvanlivost byste měli hlídat také u olejů a tuků. Je docela pravděpodobné, že jste datum spotřeby u tuků na vaření a smažení nikdy nekontrolovali. Jednoduše jste koupili domů olej, postavili ho ke sporáku, aby byl po ruce, a pak jste ho používali tak dlouho, dokud nedošel. Jenomže to není dobrý nápad. Při špatném uchovávání riskujete minimálně zažívací obtíže, v horším případě i nemoci vleklejšího charakteru.
Různé způsoby uchování tuků a olejů
Způsob skladování tuků v domácnosti se řídí podle toho, na čem doma smažíte a vaříte. Olej by měl být mimo přímý sluneční svit a v chladu, jinak u něj může docházet k oxidaci. Postačí ho schovat do temné kuchyňské skříňky nebo do spíže. Obecně jsou ale oleje nejvíce náročné na kvalitu skladování a mohou se vám v nevhodném prostředí rychle kazit.
Roztíratelné tuky jako třeba margaríny, ve kterých je vyšší obsah vody, pak představují riziko při špatném uchovávání a manipulaci s nimi. Vlhké prostředí totiž nahrává množení některých mikroorganismů, například plísní. Nižší teplota tento proces značně zpomalí. Proto tento druh tuků vždy skladujte v chladničce a z obalu je nabírejte vždy čistým nožem. Po otevření je rychle spotřebujte.
Potraviny s vysokým obsahem tuku jsou na skladování náročné nejméně. Mezi ně patří klasické máslo, které má obsah tuku 82 % asádlo, které ho obsahuje dokonce 99 %. Protože sádlo neobsahuje prakticky žádnou vodu, je pro dlouhodobé uchovávání vysloveně vhodné. Však si vzpomeňte na dřívější doby, kdy velký hrnec se sádlem nechyběl v žádné domácí spižírně nebo ve sklepě. Naši předkové dobře věděli, že dobře uložené sádlo vydrží mnoho měsíců. V dnešní době doporučujeme ho uchovávat na chladném místě v uzavřené nádobě. Naše hřbetní sádlo si můžete koupit rovnou vpraktickém kelímku.
Lepší vlastnosti bez přídatných látek
Sádlo má dlouhou trvanlivost také kvůli tomu, že neobsahuje umělá barviva ani ochucovadla, která často najdete třeba v margarínu. Barviva a aromata patří mezi přídatné látky v potravinách. Přidávají se do nich z více důvodů, například barviva chrání chuťové a vonné látky a vitamíny před působením světla a jiných faktorů během skladování. Sádlo ale vydrží dlouho čerstvé a je nadprůměrně odolné proti oxidaci. Je to další z celé řady důvodů, proč ho máme rádi a doporučujeme ho ke konzumaci.
Vždy si u všech olejů a tuků dobře prostudujte obal, kde jsou uvedené skladovací podmínky. U sádla je ale známo, že si své výjimečné vlastnosti uchová dlouhodobě a vždy si na něm pochutnáte.
Zdroj: Doc. Ing. Jiří Brát, CSc. – Jak poznáme kvalitu?