Počet porcí: 4
Obtížnost: Jednoduché
Doba přípravy: 4 hod
Ingredience
- 1 ks celé čerstvé kachny
- 1 ks paličky česneku
- pár větviček rozmarýnu a tymiánu
- hrubozrnnou sůl
- kvalitní vepřové sádlo
V dobách, kdy nebyly chladničky běžnou součástí domácností, se maso uchovávalo různými způsoby. Konfitování je jedním ze starých a osvědčených způsobů, jak pečenému masu ponechat křupavý povrch a masu šťavnatost.
Maso se pomalým pečením v sádle dokonale upeče, ale nenasákne tuk. Pokud ho hned nezkonzumujeme, po vychladnutí ho sádlo na pár dnů dokonale zakonzervuje.
Příprava
Doba přípravy: přes noc | Doba vaření: 3 až 4 hodiny
- Kachní stehna očistíme a osušíme. Pokud použijeme celou kachnu (bez drobů), tak ji nejprve očistíme a rozporcujeme na čtvrtiny. Jednotlivé kousky masa nasolíme, naskládáme do těsnější nádoby (ideálně keramické), proložíme větvičkami rozmarýnu a tymiánu, přidáme paličku česneku, kterou rozpůlíme a položíme ke kachně. Nádobu zakryjeme a necháme vše v chladu odležet. Ideálně do druhého dne.
- Při přípravě maso omyjeme od soli, osušíme a naskládáme do pečicí nádoby, která by měla být masem téměř vyplněna. Ke kachně přidáme tolik sádla, aby byla celá v tuku ponořená. Můžeme přidat i bylinky z marinování. Pečicí nádobu zakryjeme poklicí, popřípadě si pomůžeme alobalem, a vložíme ji do trouby nastavené na 130 °C až 135 °C a necháme zvolna po dobu 3 až 4 hodin v sádle prohřívat, tzv. konfitovat. Konfitovaná kachna bude měkká a maso se snadno bude uvolňovat od kosti.
- Ještě teplou konfitovanou kachnu vyjmeme ze sádla, necháme ji odkapat a můžeme podávat. Podle českých zvyklostí s červeným zelím a bramborovým knedlíkem, ale můžeme zkusit i konfitovanou kachnu, tzv. Confit de Canard podat např. s opečeným bramborem a přidat talíř zeleného salátu s francouzským dresinkem nebo zkusit jako přílohu dušenou zelenou čočkou.
- Pokud chceme maso uchovat na další dny, přendáme ho do zavařovacích sklenic či kameninového hrnce, zalijeme sádlem a uložíme na pár dnů v chladu. Sádlo zamezí růst mikroorganismů a prodlouží tím trvanlivost, a tak i uchovatelnost masa. Poslouží tedy jako výborný konzervant.