Vitamín D je mimo jiné vitamín, který má za úkol udržovat vyrovnaný poměr vápníku a fosforu v našem těle. Je tedy velmi důležitý pro a rozvoj dítěte, protože se podílí na růstu a vývoji jeho kostí a zubů. Vitamín D ovlivňuje 200 různých chemických reakcí v organismu. Byl nalezen téměř ve všech typech lidských buněk a ve všech lidských tkáních. Je rovněž důležitý pro správné fungování nervového a imunitního systému. Je více než logické, že dostatek vitamínu D je tedy i jakousi mantrou dětských lékařů.
V teplých měsících je nejefektivnějším a nejspolehlivějším zdrojem vitamínu D pobyt na slunci. Ten ale není vhodný pro každého a navíc, co si počít, když je chladno a sluneční aktivita nízká?
Každá maminka proto uvažuje, jak zajistit svému dítěti alternativní přísun tohoto zásadního vitamínu. Nasnadě jsou samozřejmě vitamínové preparáty, bohužel řada rodičů na základě svých zkušeností s nimi spojuje bolení bříška u kojenců. Diskutabilní je také to, zda dodávat tělu navíc mimo stravu něco, co lze získat při správné volbě potravin.
O výskytu vitamínu D v rybím tuku (např. olej z tresčích jater) a rybách obecně jsme slyšeli všichni. Pomineme-li výraznou a ne pro každého akceptovatelnou chuť, což platí obzvlášť pro děti, vyšší konzumace kvalitních mořských ryb bohatých na tento prvek není v našem kraji úplně typická a často ani cenově dostupná.
Méně už se ví o tom, že vitamín D je obsažen v potravině nám bližší, a to v sádle. Nejbohatší na vitamín D je samozřejmě kvalitní sádlo ze zvířat, která se pásla. U těch to může být až
10 000 IU v jedné lžíci sádla (stejně jako u oleje z tresčích jater nebo rybích jiker).
Stojí rozhodně za úvahu, zda některé tuky, které jsou při přípravě pokrmů často nezbytné, nenahradit právě sádlem. Jeho výhod je mnoho, například ani při vysokých teplotách se nepřepaluje a dokonce má schopnost neutralizovat rybí pachuť, pokud byste chtěli zkombinovat hned dva zdroje vitamínu D v jednom pokrmu. Obecně návrat k surovinám lokálním, které používaly naše babičky, je nejen otázkou módnosti, ale velmi často i zdravého rozumu.
O tom, že chceme našim dětem zajistit vhodnou a pestrou stravu bohatou na látky důležité pro jejich zdravý vývoj, není pochyb. Neměli bychom však zapomínat ani na sebe! Výzkumy mimo jiné prokázaly, že dostatečná hladina vitamínu D v době těhotenství má zásadní vliv na pozdější vývoj pohybového aparátu dítěte. A samozřejmě nejcennější je příklad rodičů. Děti napodobují své rodiče a často je mnohem víc zajímá to, co mají na talíři maminka nebo tatínek, než to, co je na jejich vlastním. Zařazení kvalitního sádla v rozumné míře do našich jídelníčků už rozhodně není hříchem proti zásadám racionální výživy, ale naopak zdravější alternativou k donedávna tolik propagovaným uměle vyráběným tukům.
Zdroje:
www.celostnimedicina.cz
www.thehealthyhomeeconomist.com
www.seleneriverpress.com
www.vyvazenezdravi.cz