Sádlo se v kuchyni, a nejen v ní, používalo od nepaměti. Kdysi neexistovaly margaríny a máslo je namáhavější připravit. Navíc je dražší. Ale sádlo, to je jiná písnička. Představte si pěkně vykrmené prase s tukem na břiše, nohou i na hřbetě. Prostě víte, že to bude pochoutka, až je celé zpracujete. O to především šlo. Nic nenechat nazmar.
Vepř se využil až do morku kostí. A sádlo bylo jedním z produktů, kromě jitrnic, masa, šunky apod. Navíc vydrží mnohem déle než máslo. Stačí chlad a temno a klidně půl roku můžete sahat po té samé skleničce.
Nezaměnitelná chuť a vůně
Sádlo je výborně roztíratelné a pokrmům dodává jedinečnou chuť. Jsou lidé, kteří si myslí, že smažit na sádle je značně nezdravé. Opak je pravdou. Sádlo se jen tak nepřepálí. Nebudete tedy smažit na přepáleném tuku, který je zdraví škodlivý.
Dobrou zprávou je, že si sádlo mohou dopřát i lidé trpící intolerancí laktózy.
V kuchyni má své nezastupitelné místo, o tom není pochyb. Pokrmy dokáže báječně ochutit a zjemnit. Třeba kuba, tradiční vánoční pokrm, se bez této suroviny neobejde. A vepřové řízky také na olivovém oleji neosmažíte.
Sádlo je chutné jak ve studené, tak teplé variantě. Už naše babičky si na pořádný krajíc domácího křupavého chleba mazaly tenkou vrstvu sádla. Posolit, popepřit a je hotovo. Kdo chce, může dozdobit nakrájeným česnekem, jarní cibulkou nebo i jinou zeleninou, např. ředkvičkami, naklíčenými luštěninami nebo plátkem kvalitní šunky. Jak kdo má rád. Rychlá a chutná večeře je hotová.
Do sladkých moučníků a slaných pokrmů
Vepřovým tukem se vždy vymazávaly pekáče buchet. Lze jej totiž použít jak k přípravě slaných, tak i sladkých jídel. Avšak mezi úplně nejznámější tradiční pochoutku nepochybně patří škvarky a z nich vyrobená škvarková pomazánka. Jejich výroba je snadná. Sádlo pokrájejte na centimetrové kostky. A ty pak na pánvi škvařte dozlatova. Vše neustále míchejte a hlídejte. Stačí chvilka a spálíte je. Hotové škvarky nepění, krásně voní a tzv. šustí o sebe. Pokud hotové škvarky pomelete, získáte výtečnou pomazánku. Nebo jednoduše zajděte do obchodu a kupte si škvarkovou pomazánku zn. Brick.
Víte, že se sádlo v syrovém stavu přidává i do jiných pochutin? Třeba do oblíbené uzeniny, jakou je uherský salám.
Pokud jste doposud tuto tradiční potravinu ve své kuchyni nevyužili, začněte. Uvidíte sami, že si za chvíli bez sádla bramboráky nebo domácí koblížky nebudete umět představit.