Vepřové sádlo rozděluje populaci na dva tábory. Jedni ho milují, druzí zatracují. Poté, co v devadesátých letech minulého století stoupala obliba rostlinných margarínů, dostalo se sádlo na černou listinu – především kvůli různým lékařským studiím, které mu přisuzovaly neblahé účinky na lidský organismus.
Postupem let se ale zjistilo, že sádlo má některé vlastnosti lepší než rostlinné tuky. A nejnovější studie prokázaly, že jeho účinky na organismus nejsou tak negativní, jak se vědci kdysi domnívali.
Tak například rostlinné oleje a tuky obsahují transmastné kyseliny. Ty se vyrábějí průmyslově – chemickou reakcí při vysokém tlaku a teplotě se přemění na pevnou hmotu do podoby různých ztužených rostlinných tuků. Při této chemické reakci, které se říká hydrogenace, vznikají nezdravé transmastné kyseliny. To potvrdila i Světová zdravotnická organizace (WHO), která v květnu 2018 vyzvala světové vlády, aby podstatně omezily obsah transmastných kyselin v potravinách, protože mají na celém světě na svědomí statisíce předčasných úmrtí ročně. Naproti tomu sádlo je složeno z 99 % z tuků.
Sádlo nemá negativní vliv na srdečně-cévní systém
Jak se mu dříve přisuzovalo. Nejnovější studie ukázaly, že konzumace potravin s obsahem cholesterolu není příčinou zvýšené hladiny cholesterolu v krvi. Tělo samo produkuje cholesterol, který potřebuje. V období stresu se jeho hladina v těle zvyšuje.
Pokud máte sádlo rádi, tak se díky němu ve vašem těle lépe vstřebávají některé vitaminy, které jsou rozpustné v tucích. Jde o vitaminy A, D, E a K. A nejen že se díky sádlu lépe vstřebávají, ale sádlo je zároveň zdrojem zmíněného vitaminu D. Ten nahrazuje na podzim a v zimě pozitivní účinky slunce.
Pokud je tedy sádlo také vaše srdcovka, namažte si ho na chleba ke svačině, která vás zasytí. Není potřeba se obávat jeho konzumace, pokud je to v rozumné míře. Určitě není potřeba se ho vzdát. Občasná konzumace libových řízků smažených na sádle ještě nikomu neublížila. Naopak požitek z dobrého jídla je často mnohem blahodárnější než po konzumaci některých pseudo zdravých potravin.