O sádle a jeho vlivu na náš zdravotní stav toho bylo napsáno už mnoho. Zároveň už byly vyvráceny i rozšířené mýty o jeho negativním dopadu na náš organismus. Ale asi si teď říkáte, jak může sádlo souviset s hormonálními změnami.
Hormonální změny v našem těle jsou průvodním jevem některých životních změn. Mezi nejvýznamnější změny v těle ženy patří období, kdy nastupuje menopauza. Některé procesy v našem organismu je možné ovlivnit skladbou našeho jídelníčku. To, co jíme, má přímý a téměř okamžitý vliv na chemické procesy v těle a rovnováhu hormonů.
Abychom výkyvy hormonů snášeli co nejlépe, je vhodné jídelníček upravit tak, aby jídlo naše tělo nezatěžovalo. Odborníci doporučují omezit bílé pečivo a výrobky, ve kterých je obsažen lepek. Ze svého jídelníčku byste měli vyřadit také některé těžko stravitelné druhy masa (hovězí maso a vnitřnosti).
Možná bude znít překvapivě informace, že ve spojení s hormonální rovnováhou výživoví poradci a lékaři doporučují omezit průmyslově upravované rostlinné oleje a rostlinné margaríny. Rostlinné oleje obsahují nejvíce omega-6 mastných kyselin, které jsou sice nutné pro fungování organismu, ale jejich nadbytek škodí. Není tudíž nutné mít výčitky svědomí, když si občas dopřejete živočišné máslo nebo vepřové sádlo. Na vepřovém sádle můžete jednou za čas připravit nedělní oběd. Důležité je totiž vědět, že sádlo obsahuje omega-3 mastné kyseliny, např. tzv. linolenovou mastnou kyselinu, která je nezbytná pro procesy v lidském těle, správnou funkci nervů nebo srdečně-cévního systému.
Pro správné fungování těla a hormonů je důležitá také psychická rovnováha. Proto se stresujte co nejméně. Když jednou za čas porušíte svůj dietní plán a dopřejete si nezdravou stravu, nemusíte hned propadat panice. Pokud jinak dodržujete zásady zdravého životního stylu, pak není potřeba se obávat ani hormonálních výkyvů a občasných prohřešků.
Zdroje:
Margit.cz
happyhormonesforlife.com