Fašant, voračky, končiny, či obecně karneval. Masopust se často překládá jako “opuštění masa”, opak je ale pravdou. V období veselek trvajícím od svátku Tří králů až do Popeleční středy, která letos vychází na 17. února, hodovali naši předci jak jen mohli. Právě s Popeleční středou totiž přichází 40 dní postního období a následují Velikonoce.
O masopustu se hojně hoduje, tančí a dokonce se tato doba doporučuje pro konání svateb. Období je pevně spojené i se zabijačkovými hody. Tento vrchol oslav v kalendáři najdeme jako Tučný čtvrtek, letos připadá na 11. února. Již za dávných dob se tradičně připravovala vepřová pečeně se zelím a knedlíky. Oblíbené byly také jitrnice, klobásy, jelítka, nebo huspenina – pokrm převážně z vepřového masa s rosolovitou strukturou. V tradičních zabíjačkách se vždy kladl důraz na to, aby bylo zužitkováno vše, na stolech nesměl chybět ani tradiční ovar. Jedná se o jednoduché jídlo z méně kvalitního vepřového masa vařené v osolené vodě. Podobně se připravuje i ovarové koleno. Podává se s křenem, hořčicí, či křenovou omáčkou. Nesmíme opomenout ani škvarky a sádlo, kterého bylo vždy všude dost. Ani milovníci sladkého nebyli ochuzeni. Ve velkém se podávaly například dozlatova usmažené koblihy.
Jak je tedy možné, že se toto období označuje jako masopust? V minulosti měl totiž tento svátek trochu odlišný význam. Šlo pouze o poslední tři dny, kdy se konaly hody a průvody maškar. Lidé se tak loučili s masem, které v následujícím postním období nebylo součástí jejich jídelníčku.
Svátky mají pravděpodobně původ ještě v dávných předkřesťanských dobách. Masopust si tak můžeme vysvětlovat v několika jazycích náboženství – křesťanské slovanské zvyky, které oslavují konec zimy, či přivítání nové vegetační doby pramenící z římských zvyků.
V současné době jsou nejviditelnější částí masopustu především průvody v maskách. V těch nesmí chybět medvěd nebo postava Žida, který dohlíží na řádné plnění zákazů spojených s postním nastávajícím obdobím. Zároveň jde o magickou dobu plnou rituálů plynoucích ze změny ročního období.
Máme pro vás hned několik tradičních masopustních receptů, sledujte nás!