Vepřové sádlo je 100% živočišný tuk. V minulosti bylo sádlo hodně zatracováno. Díky jeho konzumaci se mnoho vážných onemocnění přičítalo právě jemu. Nejnovější vědecké studie ale ukazují, že za některé nemoci sádlo vůbec nemůže. Tuk je pro zdraví velmi důležitý. Je hlavním zdrojem energie a je nezbytný pro srážení krve, svaly i vstřebávání některých vitaminů apod.
Pozor ale na to, jaký tuk konzumujete. Tuky dělíme na tzv. zdravé a nezdravé. Mezi zdravé tuky řadíme mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny. Jejich účinek dokáže snižovat „zlý“ cholesterol v krvi a tím předcházet srdečně-cévním onemocněním. Tyto zdravé tuky si tělo neumí vytvářet samo, proto je nutné je přijímat z vhodných potravin.
Existují i tuky nasycené, které můžeme zařadit na rozhraní zdravých a nezdravých. Jedná se o tuky, které jsou obsaženy v červeném mase, mléce nebo plnotučných mléčných výrobcích. U těchto tuků je potřeba dbát na množství, které ve stravě přijímáme. Strava bohatá na nasycené tuky může zvyšovat jak celkový cholesterol, tak hladinu škodlivého LDL cholesterolu.
Mezi tuky nezdravé řadíme transmastné kyseliny, které vznikají jako vedlejší produkt hydrogenace a mají neblahý vliv na hladinu cholesterolu a tedy i na činnost srdce. Nezdravé tuky jsou jednou z příčin vzniku cukrovky. I malé množství těchto tuků může škodit. V minulosti byly tyto tuky doporučovány jako „zdravá“ náhrada k živočišnému tuku. Ale následné vědecké výzkumy a zkušenosti lékařů ukázaly, že jejich konzumace je nezdravá. V USA dokonce bylo jejich užívání zakázáno.
Při konzumaci jídel připravených na vepřovém sádle je potřeba myslet na to, že jde stále o živočišný tuk a spolu s ním přijímáte i určité množství kalorií. Proto, i když se nemusíte obávat vzniku některé srdeční choroby nebo vysokého cholesterolu, měli byste si hlídat svou váhu. Tak jako u jiných potravin, i zde platí, jíst střídmě a se sádlem to nepřehánět.
Zdroje:
Health.harvard.edu
Srdcevkondici.cz