Vepřové sádlo se používá od nepaměti k různým účelům. Nejen v kuchyni, ale také například v kosmetice. Sádlo bylo vždy dostupné všem společenským vrstvám. Škvařilo se doma a používalo se z doma vykrmeného prasete.
Pokud si chcete sádlo také vyškvařit, ale z pochopitelných důvodů nemáte doma vykrmené prase, můžete si koupit v řeznictví sádlo v surovém stavu a z něj pak sádlo vyškvařit. Při nákupu byste měli dávat pozor na to, z jaké části prasete sádlo je. Sádlo z jednotlivých částí prasete se totiž od sebe liší.
Nejkvalitnější je hřbetní sádlo.
Jde o podkožní tukovou tkáň, která je uložena na svalovině kolem páteře. Koupíte ho v celém plátu, který bývá vysoký 3 cm a více. Plát je čistý, bez kousků masa. Vyškvařené hřbetní sádlo je ideální ve studené kuchyni nebo na vaření.
V obchodě se můžete setkat také s plstním sádlem. Jeho konzistence není kompaktní jako u hřbetního sádla. Jde o tuk uložený v břišní dutině pod hřbetem. Toto sádlo se sice také hodí ke škvaření, ale uplatnění najde spíše v teplé kuchyni. Není totiž na chuť tak dobré jako hřbetní sádlo.
Dobře vykrmené prase má sádlo i na dalších částech těla. Obloukem se vyhněte sádlu střevnímu. To je tuková tkáň, která spojuje střeva. Už podle místa uložení lze usuzovat, že jde o sádlo s charakteristickým pachem. Také další druhy sádla jsou v kuchyni samostatně nepoužitelné. Je to lalokové sádlo nebo kruponový tuk. Tato sádla se využívají především při zabijačkách, kdy se zpracovává celé prase a přidává se do různých zabijačkových specialit, např. do prejtu, jitrnic, tlačenky atd.
Vepřové sádlo má nezastupitelnou roli také v kosmetice a v lidovém léčitelství. Hřbetní sádlo je základem pro různé masti a krémy. Vyškvařené a dobře vychlazené sádlo se používá k hojení popálenin, oparů nebo jizev. Sádlo pokožku dobře promastí, proto je vhodné i pro ekzematiky a pro všechny, kdo mají suchou pokožku. Je ideálním základem také pro doma vyráběné bylinné masti (konopná, měsíčková). Sádlo z bylinek vytahuje jejich účinné látky a ty pak v sobě uchovává a přenáší do kůže. Sádlo se používá i do průmyslově vyráběných krémů, mýdel a šamponů.