Žijeme v době různých pokroků a modernizací. Proto není divu, že velká řada změn probíhá i v potravinářství. Tradiční potraviny se v posledním století začaly nahrazovat, ať už z jakéhokoliv důvodu, jinými výrobky.
Americká studie se snaží prokázat výhody náhrady sádla
V oblasti živočišných tuků, konkrétně sádla, se začalo věřit, že jde o nezdravé výrobky, které způsobují na rozdíl od jejich náhrady, rostlinných tuků, srdeční onemocnění spojené se zvýšeným cholesterolem. Aby se tyto domněnky potvrdily, vznikala na toto téma řada studií. Jednou z nich je například Minnesota Coronary Experiment (1968–1973), která byla nedávno zveřejněna v časopise British Medical Journal.
Cílem této randomizované studie bylo dokázání blahodárných účinků diety, ve které byl živočišný tuk nahrazen rostlinným. Odborníci se domnívali, že pokud se sníží hladina cholesterolu právě tímto způsobem, dojde tím ke snížení rizika onemocnění v oblasti srdečních chorob (Graf 1 vlevo).
Průběh experimentu
Experiment probíhal v USA ve státě Minnesota v šesti nemocnicích pro dlouhodobé pacienty. Celkový počet zkoumaných lidí byl rozdělen na dvě základní skupiny. Na ty, kteří podstoupili zmíněnou dietu s náhradou, a to tak, že se jejich denní příjem živočišných tuků zmenšil o 50 % a příjem rostlinných tuků se naopak zvýšil o 250 %. Ve druhé skupině byli lidé s takzvanou kontrolní dietou. Tedy dietou, ve které nebyl změněn běžný příjem tuků. Dále byli lidé postupně rozděleni do menších skupin podle věku, náchylnosti k chorobám, pohlaví, BMI a dalších kritérií. Klíčové bylo také to, aby se každý zkoumaný subjekt studii věnoval alespoň jeden rok bez přerušení.
Výsledek studie nepotvrdil, ale naopak vyvrátil původní hypotézu
Výsledky krevních testů pořizovaných během výzkumu ukázaly výrazné snížení cholesterolu u skupiny, která podstupovala náhradu. Snížení se ale ukázalo i u skupiny s kontrolní dietou, což bylo způsobeno pravidelným a vyváženým příjmem tuků. Navzdory očekávání se ale u skupiny s náhradou neprokázala žádná korelace mezi takto sníženou mírou cholesterolu a snížením rizika ischemické srdeční choroby. Naopak bylo zjištěno u většiny skupin, že dieta s náhradou toto riziko onemocnění dokonce zvýšila. Konkrétně to bylo, pokud vezmeme všechny účastníky dohromady, o 10 %, jak vidíme v Grafu 2 pod nadpisem „All participants“. U skupiny žen s věkem 65+ to bylo dokonce o 20 %, což najdeme ve stejném Grafu 2 pod nadpisem „Women Age >65“.
Zdá se jako nepravděpodobné, že by snížení cholesterolu mohlo vést ke zvýšení rizika onemocnění. Pitvy ale ukázaly, že důvodem se staly lipoproteiny, které jsou hlavními dodavateli cholesterolu do cév. Dieta s rostlinnými tuky tyto proteiny sice omezuje, ale zároveň při jejich zpracování způsobuje jejich nežádoucí oxidace. Takto oxidované lipoproteiny se přímo mohou podílet na vzniku koronárních onemocnění srdce (Graf 1 vpravo).
Závěrem studie tedy zůstává to, že nahrazení živočišného tuku rostlinným snižuje v těle míru cholesterolu. Tato skutečnost ale nevede ke snížení rizika onemocnění, a naopak ho zvyšuje díky způsobené oxidaci lipoproteinů.
Graf 1
Graf 2