Vepřové sádlo je stoprocentní tuk. Používá se od nepaměti při vaření a pečení. Má nenahraditelné výživové vlastnosti. V současné době si našlo opět své důležité místo v domácí i profesionální kuchyni.
V minulých letech dostalo ale nálepku nevhodného tuku, který má negativní vliv na lidské zdraví. Bylo to především v souvislosti se srdečními onemocněními a se zvýšeným cholesterolem. Naštěstí se v současnosti objevuje již mnoho nových studií, které vše vyvracejí a uvádějí na správnou míru, jak to vlastně se sádlem je.
Odbornice na výživu Jo Traversová z Britské dietetické asociace říká, že navzdory tomu, že je sádlo vyrobeno z vepřového tuku, obsahuje tzv. „dobré“ tuky známé jako mononenasycené tuky. Předchozí studie ukázaly, že mohou pomoci snížit hladinu špatného cholesterolu v organizmu. Určitě stojí za zmínku, že v porovnání například s máslem obsahuje sádlo o dvě třetiny cholesterolu méně. Oproti máslu má sádlo i tu výhodu, že má o 15 % zdravých tuků více.
Abychom si ze sádla vzali to nejlepší, co nabízí, je určitě vhodné konzumovat to nejkvalitnější. Tedy sádlo hřbetní, což je podkožní tuková tkáň, která je uložena na svalovině kolem páteře. Protože má sádlo hodně kalorií, je potřeba ho používat s mírou a jíst jen takové množství, které nebude mít negativní dopad na naši váhu. Pokud máte rádi chléb se sádlem, stačí vám ke svačině jen jeden krajíc namazaný sádlem, protože sádlo velice dobře zasytí. Tato svačina je vhodná i během vyčerpávající činnosti nebo po náročném období. Tuk totiž dodává energii.
Tak jako o mnohých jiných potravinách, platí i o sádle, že při jeho konzumaci bychom měli přihlédnout k našemu aktuálnímu zdravotnímu stavu a tělesné kondici. I podle odborníků na stravování by mělo být součástí pestré stravy a není potřeba se ho zříkat.
Zdroje: