Jak jste si mohli přečíst v minulých článcích, negativní účinky živočišných tuků na lidské zdraví byly v minulosti nadměrně zveličeny, a sádlo se tak neprávem dostalo mezi nežádoucí položky vašeho jídelníčku. Přitom se jedná o složku potravy, která nás provází už od úplných počátků, kdy první lidé lovili a konzumovali divoká zvířata.
V posledních letech ovšem vědecké průzkumy naopak začínají potvrzovat, že za vznikem srdečních a cévních chorob nebo obezity stojí mnohem pravděpodobněji zvýšený příjem cukru a průmyslově zpracovaných obilnin a že živočišné tuky s tím nemají mnoho do činění.
Návrat ke kořenům
První dokumenty, které zmiňují konzumaci sádla v potravinách, se datují do 15. století. O tři sta let později už na mnohých místech existovaly velké prasečí farmy. Zajímavostí je, že zvířata se chovala především pro sádlo. Byla po něm mnohem větší poptávka než po samotném mase a také bylo mnohem ziskovější. Tento byznys vydržel až do začátku 20. století, kdy lidé přešli na průmyslově vyráběné rostlinné tuky.
Donedávna byl jediným tradičním rostlinným olejem pouze olivový. Všechny ostatní jsou dostupné teprve krátce. Samozřejmě, že už byly používané, například k výrobě mýdla, ale pro konzumaci nebyly vhodné – rychle se kazily a jejich chuť byla nevalná.
Jejich používání se rozšířilo až po vynálezu hydrogenace tuků. Kukuřičný olej se prodává od roku 1908, řepkový olej se na amerických pultech objevil dokonce až v roce 1978. Zvýšený výskyt rostlinných olejů v naší kuchyni je záležitostí posledních desetiletí, kdežto živočišné tuky konzumuje člověk již od úplných počátků lidské civilizace. Je nasnadě, že jejich opravdový vliv na zdraví bude třeba ještě dlouhodobě sledovat.
Potravina zapomenutá v minulosti
Sádlo mělo dlouhodobě nezastupitelnou roli při přípravě pokrmů všeho druhu. Používalo se tradičně třeba v německé, mexické, ruské nebo americké kuchyni. Existují recepty na koláče a moučníky, které bez poctivé porce vepřového tuku prostě nedokážete připravit tak vláčné. Zkuste přidat trochu sádla třeba při pečení chleba a uvidíte ten rozdíl.
V posledních letech zažívá sádlo renesanci a postupně ho doporučují další a další odborníci na výživu a zdravé stravování. A co víc, začínají ho opět stále více používat i kuchaři. Tuk na sebe totiž skvěle váže chutě všech ostatních ingrediencí, a pokrm tak dostane úplně nový rozměr.
Při konzumaci živočišných tuků máte z jídla mnohem příjemnější pocit. Přijímaný tuk totiž dává vašemu mozku silný signál, že už jste dostatečně nasyceni. To cukry nebo nízkotučné pamlsky neumí, signály jsou slabší a člověk toho vlastně sní více, než by bylo nutné.
Pokrm pro labužníky
Sádlo bylo v průběhu staletí levnou a dostupnou potravinou. Původně jídlo hlavně pro chudé se postupně dostalo na talíře nejvyšší šlechty. A sádlo se dnes objevuje opět na talířích nejmlsnějších konzumentů. April Bloomfieldová, známá britská šéfkuchařka a držitelka slavné michelinské hvězdy, otevřela v roce 2015 v New Yorku neobvyklé řeznictví. Pojmenovala ho Bílé zlato a zaměřuje se na lahodná jídla připravená za použití živočišných tuků.
Ostatně pokud sledujete českou gastronomickou scénu, nemůžete si nevšimnout rozmachu hranolků smažených v sádle, objevujících se stále více a více mezi mladými restauratéry. Ptáte se, proč mu dávají přednost? Smažení v sádle dělá jídlo křupavějším a zároveň při přípravě nenasákne tolik tuku jako v klasickém rostlinném oleji.
Nechte se inspirovat našimi recepty a uvařte k večeři něco nového. Přejeme vám dobrou chuť!
Zdroje:
Grid.com
Dartagnan.com