O Velikonocích, kdy se oslavuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista, se zpravidla sejde širší rodina a přátelé. Je to příležitost k hodování a setkávání. Končí i postní doba, která se dodržovala především v minulosti. Půst začíná Popeleční středou a trvá 40 dnů (kromě nedělí).
Na Velikonoce mnohé rodiny připravují své oblíbené velikonoční recepty, které se většinou dědí z generace na generaci. Mezi nejznámější patří velikonoční hlavička nebo chcete-li řežábek, v jiných oblastech nazývaná také nádivka aj. V každé domácnosti se připravuje trochu jinak. Jejími základními ingrediencemi jsou uzené maso, vejce, rohlíky a kopřivy. Společným znakem pak je, že se připravuje na plechu v troubě. Aby byla hlavička vláčná, doporučuje se vymazat plech sádlem a dát lžíci sádla i do těsta.
S Velikonocemi jsou spojeny také sladké moučníky. Mnoho rodin peče velikonočního beránka a mazance. V kynutém mazancovém těstě můžete nahradit máslo sádlem, které těstu dodá vláčnost, a zůstane tak déle čerstvé. Pokud chystáte sváteční oběd pro celou širokou rodinu a a nechcete péct tradiční velikonoční jehněčí kýtu, upečte vepřové maso, které můžete připravit na sádle.
Držíte doma tradici a barvíte vajíčka? Pak je nezapomeňte nakonec naleštit sádlem, aby se krásně leskla. Možná vám děti z koledy přinesly hodně vajec. Můžete je připravit na mnoho způsobů. Pokud dáváte přednost rychlým receptům a studené kuchyni, tak připravte vajíčkovou pomazánku, kterou si mohou vzít děti i do školy ke svačině. Anebo namažte krajíc chleba vepřovým sádlem a poklaďte nakrájeným vajíčkem. Uvidíte, že tato rychlá svačina bude mít velký úspěch. Možná strávníky potěšíte i tím, když sádlo tence potřete plnotučnou hořčicí a na ni pak dáte vajíčka.
Velikonoční svátky jsou dobrým důvodem setkat se s rodinou a přáteli. Dodržování velikonočních tradic nám dává pocit sounáležitosti. V tomto čase máme možnost se zastavit a odpočinout si od každodenního shonu v kruhu svých blízkých.