
Česká kuchyně je velmi bohatá na suroviny a chutě. Je plná smažených, pečených a nadívaných jídel. V českých receptech naleznete spoustu brambor, knedlíků, omáček a masa na milion způsobů. Už jsme se také naučili používat více typů tuků. Tedy máslo, olivový a slunečnicový olej a tradiční sádlo, které však bylo ještě nedávno zatracováno. Jak je to však ve světě? Najdeme sádlo i v zahraniční kuchyni?
Blízcí sousedé
Řekněme, že ano. Některá jídla máme s řadou národů podobná. Třeba bramboráky najdete i v Polsku a na Slovensku. I tam používají na smažení sádlo. Dodává totiž příjemnou chuť a navíc se nepřepaluje. Na Slovensku se dá také najít v jejich tradičním pokrmu, což jsou halušky s brynzouposypané křupavou slaninou. Právě ona se na pánvi smaží na sádle spolu s drobně nakrájenou cibulí. Sádlo je také součástí receptu na jídlo zvanébaba. Sádlem vymažeme formu, ve které se baba peče v troubě.
Trochu dále, na Ukrajině, se sádlo také používá. Je totiž běžně dostupnou surovinou, protože lidé si sádlo dokážou vyškvařit sami v pohodlí domova. Ukrajina je dobrým příkladem. Připravují se tam zelné závitky plněné mletým masem a polévané omáčkou, kterou připravíte tak, že cibuli zpěníte na sádle, přidáte protlak a podlijete vývarem. V omáčce dusíte tzv. golubce (zelné závitky) a poté ji dochutíte smetanou a ochucovadly.
Dále tu máme Balkán. Ten je znám svou zálibou v hodování jehněčího a skopového masa. Pro nás něco neobvyklého a méně častého, protože tento druh masa je velmi drahý. Jinde jej však konzumují ve velkém. Podobně jako my zde kuřata. A k masu s tak specifickou chutí a vůní se sádlo skvěle hodí. Jehněčí a jemu podobná masa musíte dokonale očistit a odblanit, abyste se zbavili zápachu. Jenže tím zároveň přijdete i o chuť. Proto se tato masa chystají na sádle. To je opět ochutí. V bývalé Jugoslávii se mimo jiné také připravoval pilaf, v jehož základu je hlavně rýže a maso. A jak již bylo řečeno, i sádlo kvůli chuti.
Sever i jih
Sádlo naleznete i v Rusku. Jejich proslulý boršč, který sice původně pochází z Ukrajiny, ale všichni jej mají spojený právě s Ruskem, obsahuje opravdu hodně přísad a mezi nimi i sádlo. Smaží se v něm poměrně dlouho velké množství zeleniny, a proto je sádlo výborným kandidátem na přípravu. Zeleninu ochutí a tím, že má vysoký bod zápalu, ji neznehodnotí a nevytvoří karcinogenní látky.
Americká Louisiana nabízí svým obyvatelům a turistům kreolskou jambalayu. Jde o směs masa, uzeniny, rýže a zeleniny. Dalo by se říci, že jde o druh paelly. Maso se nejdříve smaží, jak jinak než na sádle, a poté se přidají další ingredience. Zkrátka a dobře se i zde obyčejný olej nahrazuje chutným sádlem.
Asijská i evropská kuchyně
V zahraničí jsou oblasti, kde byste sádlo vůbec neočekávali. Třeba v asijské kuchyni. Ale věřte, že i tam na ně narazíte, i když ne v takové míře jako v evropské kuchyni. Sádlo je prostě nedocenitelné a nenahraditelné. A je moc dobře, že i u nás opět získává na oblibě.