Pokud si také rádi pochutnáváte na čerstvém chlebu se sádlem a solí nebo na variantě s hořčicí a vařenými vejci, pak je důležité, abyste na tuto pochoutku použili kvalitní vepřové sádlo. Samozřejmě i k jiným účelům je zapotřebí kvalitní sádlo. Můžete si na něm usmažit třeba řízky nebo ho použít jako hlavní ingredienci při výrobě krému. O konečném výsledku vždy rozhoduje právě jeho kvalita.
Vepřové sádlo se dělá z různých částí prasete. Podle toho, kde je v těle umístěné, tak rozlišujeme například sádlo plstní, střevní, kruponové a hřbetní, které je nejkvalitnější. Hřbetní sádlo, také označované jako řemenové, je podkožní tuková tkáň, která je uložena na svalovině kolem páteře.
Syrové, nevyškvařené hřbetní sádlo poznáte podle toho, že v regále najdete vysoký kus sádla, ideálně 3 cm a více. Můžete samozřejmě koupit i nižší kousek, ale v tom případě bylo prase krmeno spíše na maso než na sádlo. Má čistě bílou barvu, pevnou konzistenci a není prorostlé masem nebo jen zcela minimálně. Některé kousky mají na horní vrstvě kůži. Nejste-li si výběrem jisti, zeptejte se řezníka u pultu, jistě vám rád poradí.
V případě, že sádlo doma škvařit sami nechcete, pak není nic snazšího, než si koupit hotové hřbetní sádlo přímo v obchodě. V regálech se dívejte po sádle značky Brick. Kvalitní, již vyškvařené sádlo se vyznačuje především bílou barvou, kompaktní konzistencí a výjimečnou chutí a vůní. Toto sádlo, které se prodává v kelímku nebo v pergamenovém papíru, lze bez obav skladovat několik týdnů při teplotě +1 až +8 °C.