Říkáte si asi, jak jde dohromady spojení sádlo a dieta. Ale vězte, že i kvalitní vepřové sádlo lze konzumovat při dietě. Může jít dokonce i o redukční dietu, pokud se při ní držíme hesla „všeho s mírou“.
V dávných dobách, kdy naši předci ještě neznali margaríny a jiné náhražky sádla, bylo sádlo jednou z důležitých součástí jídelníčku. A jak různé odborné studie ukazují, nebyl tehdy takový problém s nadváhou, jako je dnes. Takže sádlo samo o sobě za nadváhu a s ní spojené neduhy určitě nemůže. Pokud budeme dodržovat rozmanitý jídelníček a v našem životě přibyde mnohem více pohybu a ubyde stresu, pak není potřeba mít obavy z konzumace vepřového sádla. Lidský organismus totiž tuky potřebuje, protože jsou zdrojem energie a usnadňují nám vstřebávání v tucích rozpustných vitaminů v těle. Týká se to např. vitaminů A, D, E a K. Sádlo obsahuje omega-3 mastné kyseliny, např. linolenovou mastnou kyselinu, která je nezbytná pro lidské tělo, především pro správnou funkci nervů nebo srdečně-cévního systému.
Sádlo lze v případě různých redukčních diet samozřejmě nahradit rostlinnými margaríny nebo máslem. Záleží především na zdravotním stavu konzumenta a na jeho dietetických potřebách. Ale ne každý může tyto varianty do jídelníčku zařadit. V případě laktózové intolerance je například máslo zcela nevhodné. Konzumace sádla v nezdravé míře může skutečně přispět ke zvýšené hladině cholesterolu, i když v porovnání například s živočišným máslem obsahuje sádlo o dvě třetiny cholesterolu méně.
Pokud budeme dodržovat zásady zdravého způsobu života, tzn. více pohybu, hodně tekutin, pestrou stravu, nepřejídání apod., není nutné se z dietetického hlediska vyhýbat střídmé konzumaci kvalitního vepřového sádla. Pokud si dáte jednou za čas chléb namazaný sádlem nebo na něm usmažíte libové řízky, určitě není potřeba se obávat nějakých negativních vlivů na váš zdravotní stav.