Úkol máte jasný: koupit sádlo. Ale přijdete do obchodu a jste zmateni. V regálu je několik druhů sádla. Od vepřového až po husí. A vepřového je tam hned několik typů. Dospějete k názoru, že koupě sádla není tak jednoduchá, jak se na první pohled může zdát.
Ale nebojte se, tak to určitě není. Na obale sádla nebo na štítku u něj by mělo být uvedeno, o jaké sádlo se jedná. U vepřového ještě navíc, z jaké části prasete je. Podle toho, o jakou část jde, se liší také jeho kvalita.
Známe vepřovésádlo plstní, střevní, kruponové nebo hřbetní, které je nejkvalitnější, a další. O jednotlivých typech sádla jsme již psali v našem článku. Plstní sádlo se nachází na vnitřních stěnách dutiny břišní. Střevní sádlo je tuková tkáň spojující střevní kličky. Kruponový tuk se získává z odřezků ze stažených vepřových kůží (kruponů). Tento materiál bývá do určité míry znečištěn a obsahuje také štětiny z kůží.
Nejkvalitnější je sádlo hřbetní.
Je to podkožní tuková tkáň, která je uložena na svalovině kolem páteře. Toto sádlo bývá čisté, bez kousků masa. U řezníka ho poznáte v syrovém stavu podle toho, že bude nejpravděpodobněji v plátech, které jsou cca 3 cm vysoké. Pokud budete sádlo škvařit doma sami, pak vězte, že se škvaří při teplotě asi 120 °C po dobu několika hodin. Sádlo můžete koupit i hotové. Nejčastěji to bude právě sádlo hřbetní, ale přesto se vyplatí číst etiketu, na které je to uvedeno. Firma Brick má ve své nabídce několik typů sádla v různých baleních.
Pokud máte rádi delikatesy, pochutnáte si i na husím sádle. Málokdo ví, že husímu sádlu se přezdívá olivový olej mezi živočišnými tuky. Je totiž složeno ze dvou třetin z nenasycených mastných kyselin, které jsou považovány za prospěšné pro lidský organismus, na rozdíl od kyselin nasycených. Jenže vzhledem k tomu, že chov hus v České republice téměř vymizel, je velice obtížné husí sádlo koupit. V nabídce firmy Brick najdete například jatýrka v husím sádle.
Věříme, že až nyní půjdete zase koupit sádlo, už v tom budete mít jasno a budete vědět, jak vybrat to správné.