Nastává sychravé počasí, sluníčko bojuje s větrem a deštěm a postupně bohužel prohrává. Za několik dní se paní Zima ohlásí plnou silou. Aby byl náš organismus na takové nevlídné počasí dobře připraven a ustál ho bez ztráty hvězdičky, je nejvyšší čas začít s prevencí. Asi se divíte, jak s tím souvisí sádlo. Sádlo má mnoho látek, které jsou prospěšné pro lidský organismus.
Kvalitní vepřové sádlo je například zdrojem vitaminu D. Vitamin D je velmi důležitý pro rozvoj dítěte, protože se podílí na růstu a vývoji kostí a zubů. V letních měsících je zdrojem tohoto vitaminu slunce. Na podzim a v zimě ho ale musíme organismu dodávat a k tomu se hodí právě sádlo. Vitamin D je rovněž důležitý pro správné fungování nervového a imunitního systému.
Vedle zmíněného vitaminu D obsahuje vepřové sádlo i další tělu prospěšné látky, a to především optimální množství esenciálních mastných kyselin. Jedním z velkých mýtů je, že sádlo zvyšuje hladinu cholesterolu v těle. Přitom například kyselina olejová obsažená v sádle pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a působí preventivně proti cukrovce. A tzv. linolová mastná kyselina, patřící mezi omega 6 mastné kyseliny, zase zpomaluje růst tukové tkáně a je prospěšná pro snižování hladiny cholesterolu v organismu. Sádlo dále obsahuje omega 3 mastné kyseliny, tzv. linolenovou mastnou kyselinu, která je nezbytná pro řadu důležitých procesů v lidském těle, správnou funkci nervů a srdečně-cévního systému. Konzumace sádla v nezdravé míře může skutečně přispět ke zvýšené hladině cholesterolu, ale v porovnání s máslem obsahuje sádlo o dvě třetiny cholesterolu méně. Dokonce i vědecké studie z posledních let potvrzují, že není potřeba se v tomto ohledu sádla obávat.
Protože sádlo obsahuje 99 % tuku, mohlo by se zdát, že je nezdravé. Ale pokud se nad touto hodnotou zamyslíme, zjistíme, že určitá míra konzumace sádla nebo pokrmů z něj je důležitá pro správné fungování lidského organismu. Tuky jsou totiž zdrojem energie pro svaly a srdce. Také v těle usnadňují vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích, týká se to např. vitaminů A, D, E a K.
Sádlo nemá příznivé účinky na naše zdraví jen při konzumaci. Také jeho další využití, například v kosmetice nebo v přírodním lékařství, má blahodárné účinky. Naše babičky doporučovaly při dýchacích potížích nebo bolavých nohách potřít místo vepřovým sádlem, přikrýt gázou a převázat. Díky sádlu se lépe hojí také různé jizvy, popáleniny, opary a další poranění kůže. V tomto případě je vhodné postiženou pokožku několikrát denně potírat sádlem.