Naši předci měli po staletí jasno. Vepřové sádlo bylo neodmyslitelnou součástí jejich jídelníčku nejenom pro svou chuť, ale také pro snadné skladování a hlavně nezastupitelné výživové vlastnosti. Až přišla listopadová revoluce a s ní mnohé změny, kupodivu i ve výživě. Sádlo se tak stalo odstrkovanou Popelkou, za vzor správné výživy nám byly předkládány ztužené rostlinné tuky. V posledních letech se ale trendy opět změnily a jak to tak vypadá, sádlo zažívá renesanci. Jak to tedy je, jsou pro nás prospěšnější margaríny, nebo staré dobré sádlo?
Tuk je nositelem chuti
Možná si ty reklamy pamatujete. Jedna z nich třeba zněla: „Rama, to je máslíčko!“ Pochopitelně byla zcela mimo, Rama, tedy rostlinný pokrmový tuk nemá s máslem, tukem živočišného původu pranic společného. Autoři reklamního sloganu se nám snažili sdělit, že rostlinný tuk může být tak chutný jako ten živočišný. Může jít o otázku názoru, ale mezi kuchaři převládá ten, že právě živočišný tuk je nositelem chuti. Pokud nejste zarytý vegan, či vegetarián, jistě dáte zapravdu tomu, že použití živočišného tuku jídlo znatelně vylepší, že je zkrátka lahodnější.
Zdravé margaríny?
Dalším způsobem, jak se nás snažili výrobci rostlinných tuků balamutit, byla snaha o to, abychom rostlinné tuky přijímali jako něco zcela zdravého, něco, co nám nijak neublíží, ba právě naše zdraví vylepší. Vzpomeňme třeba na reklamy se zdravým běhajícím člověkem středního věku a nezbytným symbolem srdce, kterému prý rostlinné tuky výrazně prospívají. Je tomu ale skutečně tak? Povězme si nejprve, jak vlastně margaríny vznikají. Jak je známo, pocházejí z rostlinných olejů, a to hydrogenací, tedy ztužováním. Díky tomu se prodlouží jejich trvanlivost, v tuhé formě mají také širší použití.
Nezdravé ztužování
Bohužel, tento proces není pro původně zdravé rostlinné právě příznivý. Naopak, některé z nich se vlivem ztužování mění na trans mastné kyseliny, které jsou odpovědné nejenom za zvyšování hladiny špatného LDL cholesterolu, ale na druhou stranu snižují hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu, který nás naopak před ukládáním tuku a vzniku aterosklerózy chrání. A právě to je na těchto tucích to nebezpečné oproti tukům živočišným, tedy máslu a sádlu. Výrobci dnes nemají povinnost uvádět obsah trans mastných kyselin na obalu, takže se často tento důležitý údaj nedozvíte. Lze však předpokládat, že právě levnější výrobky je budou obsahovat ve vyšší míře. Tyto margaríny se navíc často používají například ve fast foodech, jsou součástí různých polotovarů, kde je těžké je dohledat.
Sáhněte po tom nejlepším
Přitom sádlo má, co se HDL cholesterolu týká, překvapivé schopnosti. Podle nejnovějších studií může právě sádlo, která obsahuje mononenasycené tuky, paradoxně tuto hladinu zvýšit a tím srdce ochránit. Sádlo těchto zdravých tuků obsahuje 60%, máslo jen 40. Jak je vidět, i v tomto případě platí, že odmítání toho, čím se naši předci běžně živili, je škoda. Musíme ale připomínat konzumaci, která je úměrná životnímu stylu, a také výběr opravdu kvalitních produktů, a to i v případě sádla.
Zdroj: