Nedokážete si odepřít tučná jídla a zároveň toužíte zhubnout do plavek? Pak je pro vás ketogenní dieta ta pravá volba. S ketogenní dietou můžete jíst i například bůček, sádlo a klobásy a zároveň hubnout. Tajemství této diety tkví v tom, že jíte mnoho tuku a masa, ale omezíte cukry. Často slýcháváme, že přílišná konzumace masa a tuků je nezdravá, ovšem ketogenní dieta je postavená právě na nich. Do jaké míry je tento typ stravování zdravý? Může být příčinou zvýšené hladiny cholesterolu nebo například zácpy? Podívejme se na výhody a nevýhody ketogenní diety.
Ketogenní dieta
Tato dieta je velmi oblíbená mezi sportovci, ale i u řady osob, kteří chtějí hubnout. Původně byla však vymyšlena pro epileptiky na začátku 20. století poté, co se zjistilo, že následkem vysazení sacharidů vznikají ketotělíska, která zabraňují tvorbě křečí. Dnes už je to populární metoda hubnutí, která nutí tělo využívat tuky k získávání energie, a tím urychluje jejich spalování.
V moderní době získáváme většinu energie spalováním glukózy. To ale vede ke vzniku volných radikálů. Volné radikály poškozují naše zdraví, snižují kognitivní schopnosti a celkově urychlují stárnutí. Ketogenní dieta představuje účinnější a čistší získávání energie bez vzniku volných radikálů, jejímž zdrojem jsou zdravé tuky. Dieta založená na glukóze umožňuje díky inzulinu ukládat tukové zásoby, ketogenní dieta vede k hubnutí.
Tuk proti tuku?
Nabízí se otázka, jak je vlastně možné, že vysoký denní příjem tuků přispívá k ubývání na váze? Ketogenní dieta navzdory relativně vysokému přijmu kalorií vede k hubnutí. Důvodem je, že organismus nemá k dispozici cukry, ale pouze tuky. Tím se naučí používat jako zdroj energie jenom ketony, které pocházejí z odbourávání tuků. Pokud se tedy v našem těle nachází určité množství ketolátek, jako prvotní zdroj energie nebudou sloužit sacharidy, ale právě tyto ketolátky. Tento stav, kdy je hladina inzulinu značně pokleslá, se nazývá ketózou a může být způsoben půstem, hladověním, respektive snížením denního příjmu cukrů pod 30 gramů. Jakmile se do ní tělo dostane, je možno začít přijímat velmi malé množství sacharidů a to cca 30-40 g za den (záleží na mnoha faktorech, jako je tělesná hmotnost, procento podkožního tuku, množství pohybové aktivity). Pokud tuto hranici překročíte, organismus opouští ketózu a vrací se k normálnímu metabolismu. Z tohoto faktu vyplývá, že buď ketogenní dietu držíte, nebo ne.
Co je vhodné jíst?
Vzhledem k tomu, že je nutné jíst tučná jídla, máme obrovský výběr potravin. Většině lidem se asi protočí panenky, když uslyší, že se dá jíst v dietě škvarkové sádlo. Pojďme si stručně sdělit, co vlastně můžeme jíst a čemu se vyhýbat. Můžeme konzumovat například smetanu, sýry, sádlo, máslo, vepřové maso, hovězí maso, klobásy, slaninu, vejce, mořské ryby, semínka a rostlinné oleje. Cukr a sladidla nejsou povoleny, dokonce ani ovoce s vysokým obsahem cukru. Nesmí se konzumovat pečivo, ani žádné moučné jídlo, které obsahuje přídavné látky. Bohužel, v ketogenní dietě si musíte také odepřít ovocné šťávy, energetické sycené nápoje a alkohol.
Účinky ketogenní diety
Tato metoda způsobuje opravdu rychlé hubnutí bez zbytečných ztrát svalové hmoty. Odebrání sacharidů ale může na začátku působit bolesti hlavy, podrážděnost, únavu atd. Potraviny doporučované během ketogenní diety obsahují poměrně málo vlákniny a to může mít za následek zácpu a nadýmání. Počítejte také s tzv. acetonovým dechem, který ketóza způsobuje. Obrovskou výhodou keto diety je fakt, že díky nedostatku cukru nedostávají rakovinné buňky dostatek živin a nejsou schopny dále růst. Samozřejmostí je také výrazné omezení rizika cukrovky a vysokého krevního tlaku. Ketogenní dieta určitě stojí minimálně za vyzkoušení a pro mnohé se stane životním stylem.
Zdroj: