Mezi námi snad není člověka, který by si jednou za čas nedal rád pořádný chleba se sádlem. Pokud ho někdo vyloženě odmítá z hlediska dodržování pravidel zdravé výživy, možná tak činí zcela zbytečně.
Lékaři nás varovali, jíme ale zdravěji?
V posledních desetiletích jsme se začali stravovat zdravěji, což přispělo k poklesu srdečních a cévních onemocnění.
Spotřebujeme méně másla, méně sádla, pečeme z margarínů, jíme různé pomazánkové tuky, ale výsledky nejsou podle lékařů takové, jaké očekávali. Problém možná tkví někde jinde. Vědci opět bádali a zjistilo se, že mnohem více jak sádlo či máslo škodí našemu zdraví tuky skryté, které jsou snad ve všem průmyslově vyráběném. Jsou to hlavně nezdravé tropické cizokrajné tuky, jako je palmový a kokosový olej. Bohužel se jimi nahrazují přírodní tuky, ale co se týká nasycených mastných kyselin, jsou ve výsledku mnohem horší než naše máslo a sádlo. Najdeme je téměř všude, protože jsou velice levné. Cena dezertu, který je naplněný krémem z kokosového oleje, bude o dost nižší než s máslovým krémem.
Umělé tuky
Umělé tuky se vyrábí hlavně ze slunečnicového a řepkového oleje, a aby se daly namazat, musí být tuhé. Je to zvláštní a složitý výrobní proces, který se nazývá ztužování ( hydrogenace). Ztužováním nenasycených mastných kyselin se snižuje počet dvojných vazeb v molekule a to má za následek změnu jejich konfigurace, čímž vznikají nezdravé transmastné kyseliny. Ztužený tuk je také například margarín, který ale není tak chuťově upravován, neboť je určen na pečení nebo smažení. Na pečení je lepší použít tuky v kostce, jestli ale neholdujete domácím sladkým výrobkům, použijte máslo.
Máslo
Máslo obsahuje 80 % mléčného tuku a 16 % vody, zbytek jsou cukry, vitamíny A, D, E, K a sušina obsahující bílkoviny. Používáme ho pro studenou i teplou kuchyni. Pozor ale na smažení na másle, mělo by být pouze při nižších teplotách a rozhodně ne opakovaně.
Všestranný tuk je sádlo!
Škvaření sádla je zdlouhavý proces, při kterém nesmí být teplota až příliš vysoká kvůli pachuti po spálenině. Do sádla se před slitím přidává i trošku mléka pro zlatavou barvu škvarků a dochucení. Sádlo je všestranné a můžeme ho použít na smažení, pečení, namazat na chleba nebo přidávat jako surovinu do pečiva. Na vaření nebo ke konzumaci požíváme sádlo hřbetní, které je nejkvalitnější, má specifickou nenahraditelnou chuť a vůni. Chcete-li kvalitní sádlo – kupujte Brick. Sádlo Brick je vyráběno z nejkvalitnějšího hřbetního sádla. Plstní sádlo je vynikající kosmetický materiál. Vyrábí se z něj hlavně masti, protože pokožku zvláčňuje, zklidňuje, celkově zjemňuje a pomáhá regenerovat i zjizvená místa. Skvěle se vstřebává.
Přírodních tuků se bát nemusíte
Pokud je člověk zdravý, sádlo ani máslo mu v rozumné míře nemůže nijak uškodit. Trpíte-li nějakými srdečními nebo cévními potížemi, cukrovkou, nebo máte nadváhu, je nutné si pečlivěji hlídat denní příjem tuků. Největším problémem není ani tak pořádný krajíc se sádlem nebo omaštěné brambory, ale tuky skrývající se v mnoha jiných výrobcích. Velice snadno můžete překročit denní doporučenou spotřebu tuků a ani o tom nebudete vědět.
Zdroj: