Sádlo je v kuchyni evergreen. Dříve to byl pro naše babičky jediný dostupný tuk, na kterém vařily, pekly a smažily. Sádlo je oblíbené i nyní. Mnoho kuchařů, ať už profesionálních, nebo těch, kteří vaří doma pro své blízké, ho rádo využívá.
Přednosti sádla při vaření
Sádlo je vyhledáváno nejen kvůli své konzistenci a chuti, ale také dlouhé době použitelnosti. Sádlo skladujte v chladničce, aby se nezkazilo. Jeho nespornou výhodou pro smažení je i to, že se připaluje při vyšší teplotě než rostlinné oleje. Sádlo snese teplotu až 120 °C.
Nejobvyklejší spojení, které vás asi ve spojení se sádlem a vařením napadne, jsou smažené řízky. Velmi často se také dává při pečení pod maso. A když vaříte k nedělnímu obědu knedlo vepřo zelo, pak určitě sádlo použijte i na osmažení cibulky do zelí. Sádlo můžete použít nejen při pečení masa, ale také do sladkých pokrmů. Pokud pečete jablečný štrúdl nebo české buchty, přidejte do těsta místo másla sádlo. Těsto tak zůstane déle vláčné. Máte-li rádi různá zapečená jídla, pak je ideální, pokud pečicí nádobu vymažete sádlem. Pokrmy se pak nepřipalují na stěny a sádlo dodá jídlu lepší chuť.
Existuje mnoho receptů, kde se používá sádlo. Jsou to často krajové nebo rodinné recepty, které se dědí z generace na generaci. Na sádle se smaží například zelníky nebo kucmoch. Jestli děláte na Vánoce kubu, pak určitě vymazáváte pekáček sádlem. O krajových receptech, ve kterých se používá sádlo, si můžete přečíst i v našem jiném článku.
Pokud jste dostali chuť na něco vynikajícího, do čeho přidáte sádlo, nebo na něco, co se na sádle dělá, a nemáte ho zrovna v lednici, pak není nic jednoduššího, než je dojít koupit. V nabídce je mnoho druhů sádla v různých baleních. My doporučujeme nejkvalitnější hřbetní sádlo od firmy Brick.