Máte vysoký cholesterol? Začněte jíst sádlo! Ne, není to vtip. Nové vědecké výzkumy naprosto vyvrátily škodlivost živočišných tuků na naše zdraví. Naopak! Rozsáhlý výzkum živočišných tuků totiž potvrdil, že za vysokou hladinou špatného cholesterolu LDL mohou transmastné kyseliny, tedy tuky, které se vyrábějí průmyslovou metodou zvanou hydrogenace. Škodí i malé množství těchto transtuků a my bychom se jich měli v našem jídelníčku vyvarovat.
Vědci dnes již ví, že sádlo, samozřejmě v rozumném množství, našemu srdci prospívá. Obsahuje totiž až 60 % zdravých tuků, tedy nenasycených mastných kyselin. Neobsahuje žádné škodlivé transmastné kyseliny. Sádlo se dobře hodí na smažení, neboť má vyšší tepelnou stabilitu než rostlinné oleje. Tudíž při tepelné úpravě vzniká méně karcinogenních látek a škodlivin. Linolová mastná kyselina napomáhá snižování cholesterolu v krvi a vysokého krevního tlaku. Linolenová mastná kyselina je zase nezbytná pro správnou funkci nervové soustavy. Sádlo neobsahuje žádná umělá barviva ani dochucovadla.
Sádlo oproti máslu obsahuje asi o 2/3 méně cholesterolu, tudíž je pro naše srdce méně rizikové. Kyselina olejová, kterou sádlo stejně jako olivový olej obsahuje, snižuje působení cholesterolu na naše cévy. Působí preventivně proti cukrovce a očním onemocněním. Hřbetní sádlo je kvalitní sádlo, které se nejvíce hodí pro úpravu pokrmů a konzumaci. Sádlo plstní není tak kvalitní, ale může se používat k léčbě popálenin, atopického exému, oparů, suché popraskané kůže nebo vyhlazení vrásek. Je vhodné i pro citlivou a problematickou pleť. Pro kosmetické účely se užívá sádlo nižší kvality. Sádlo je vhodné i pro lidi, kteří mají problém s laktózou. Pokud máte rádi máslo, ale je vám po něm zle, pak je sádlo mnohem lepší volba.
Z výživového hlediska je vhodnější sádlo husí a kachní, neboť obsahuje méně škodlivých nasycených kyselin a více nenasycených mastných kyselin, které působí kladně na naše zdraví. Husí sádlo se dnes využívá ve farmaceutickém průmyslu na výrobu různých léčivých mastí. Slouží také jako lék proti kašli nebo průduškovému onemocnění.
Kvalitu vepřového sádla ovlivňuje způsob chovu prasat. Nejvyšší kvalitu má sádlo z prasat, které jsou krmené v prostředí biofarem.
Pozor ale na kalorie! Samozřejmě se nemůžete živit pouze sádlem, má i stinné stránky. Při větším množství podporuje obezitu, může přispívat zánětlivosti a vzniku inzulinové resistence. Co nám z toho plyne? Při výběru tuků bychom měli sledovat etikety výrobků a vyhýbat se hlavně margarínům, které obsahují transmastné kyseliny. Sádla se rozhodně bát nemusíte, jen to s jeho konzumací příliš nepřehánějte.
Zdroj: