Příroda si umí vždy poradit a v každém podnebném pásu najdeme zdroje, které umožňují tamním živočichům žít. Zdroje a suroviny se liší, ale princip zůstává stejný. Například v teplejších pásech lidé hojně používají oleje, v chladných se využívá více sádlo a máslo. V našich podmínkách se sádlo odjakživa využívá nejen v kuchyni, ale i v lékařství nebo kosmetice. Někomu by se mohla zdát myšlenka sádla na obličeji nebo těle nepříjemná, ale z hlediska složení je to pro nás zcela přirozené.
Málokdo si dovede představit, co všechno obsahují drahé voňavé krémy, šampony a mýdla v krásných lahvičkách. Zkrátka jsou to mixy mnoha různých toxických látek, které se dostávají do těla a dlouhodobě ovlivňují naše zdraví. Všechny produkty se samozřejmě testují, ale většinou se sledují negativní reakce jako je vyrážka, pálení či zarudnutí kůže. Nezkoumají se ale dlouhodobé problémy, které se mohou u člověka projevit při jejich pravidelném užívání. V kosmetických přípravcích nalezneme chemikálie, které tam nejsou jen v malém množství, ale jsou to základní ingredience. Tyto toxiny se ukládají v orgánech a tukových tkáních. „Například látky SLS (Sodium Lauryl Sulfate) a SLES (Sodium Laureth Sulfate) obsažené v tekutých mýdlech, gelech a šamponech, kůži výrazně vysušují a umožňují jiným toxickým látkám proniknout mnohem hlouběji, než by je pustila přirozená ochranná bariéra,“ tvrdí bioložka Anna Strunecká v knize Doba jedová.
Vepřové sádlo je pro nás přirozené
O vepřích víme, že jsou nám geneticky velmi blízcí. Dle klinických studií je vepřový tuk téměř shodný s lidským. Není proto divu, že se vepřová kůže používá i v plastické chirurgii. Vepřové sádlo velice dobře vstřebává účinné rostlinné látky a snadno proniká do pokožky. Je vynikajícím přírodním základem bylinných mastí. Nejčastěji ho kombinujeme s heřmánkem, konopím, levandulí, měsíčkem lékařským, ale možnosti jsou neomezené. Bylinky nechte v sádle vyluhovat minimálně tři dny a v případě produktů z konopí ještě hodinu duste pod pokličkou při teplotě 80°C. Sádlo pro tyto účely musí být nesolené.
Využití vlastností sádla
Sádlo pleť hydratuje a vyhlazuje vrásky. Je hypoalergenní a pro naši pleť přirozené. Dá se používat ve formě mastí nebo jen tak samotné jako zábal na popraskaná chodidla a ruce. Výborně se hodí k léčbě popálenin, atopického ekzému, oparů, lupénky, suché kůže a různých jizev. Zábaly z vepřového sádla jsou dobré při léčbě nachlazení, průduškových onemocnění a kašle. Dá se použít i třeba jako impregnace na kožené boty, proto neváhejte a vyzkoušejte sádlo “jinak” než v kuchyni, možností je opravdu hodně.
Zdroj:
kniha Doba jedová
redaktor