Období přechodu z léta na podzim je střídavě sychravé, teplé a vlhké a ideální pro výskyt nachlazení a onemocnění dýchacích cest. Přechod z tepla do zimy a naopak není pro naše tělo přirozený. Uvnitř budovy je celý den zavřené okno, vydýcháno, a tudíž teplo, a vy sedíte na pohovce pomalu v letním oblečení. Pak zamíříte se psem na procházku a zapomenete se převléknout. Jdete však jen kolem jednoho bloku, a tak si přes ramena přehodíte svetřík a vyrazíte. Tím je zaděláno na problém.
Víte, jak to je s rýmou? Léčená trvá sedm dní, neléčená týden. Tak proč se tomu zbytečně vystavovat a navíc dobrovolně.
Zdraví je nejdůležitější
Onemocnění dolních cest dýchacích postihne čas od času každého. Jedná se o průdušky, průdušnice, hrtan a plíce, které jsou důležité pro přenos a výměnu plynů mezi okolím a krví. Jde o životně důležité orgány, a proto musí jejich léčba začít hned na samém počátku.
Dále tu jsou nemoci horních cest dýchacích – rýma, zánět hrtanu, mandlí a nosohltanu.
Obě skupiny se řadí do respiračních onemocnění. Ta se vyskytují hlavně na podzim, kdy dochází k výkyvům teplot. Přenášejí se vzduchem kapénkami. Jak se tedy proti nim bránit? Vyhýbat se nemocným lidem a tělu dodávat dostatek vitamínů a živin. Když už jste ve fázi nakaženého a nos máte ucpaný tak, že už nevíte, jak efektivně dýchat, je na řadě léčba.
Všemocný lék všech lékařů – antibiotika
První kroky často vedou k lékaři, který s oblibou ihned předepíše antibiotika. Ta jsou ve spoustě případů však zbytečná a mohou víc uškodit, než pomoci. Jejich nadužíváním si můžete vytvořit i rezistenci, a až budou skutečně třeba, budete mít velký problém.
K léčbě nemocí dýchacích cest, které často provází kašel a rýma, se hodí i přírodní metody. Někdo nedá dopustit na bylinky, jiný na masti a obklady.
Nejlepší je natřít se sádlem, zabalit a výsledný efekt podpořit chlebem se sádlem. Sádlo je ideální na hojivé a léčivé zábaly. Tělesnou teplotou se zahřeje a vytvořeným teplem pak působí na oblast, kde je obklad umístěn. Zábal se provádí následovně:
- Připravte si pruh látky. Může to být velký kapesník, kus odstřiženého prostěradla nebo staré triko rozstřihnuté na široké pásky, použít se dá i vata.
- Naneste do středu sádlo a rozetřete.
- Přehněte napůl, abyste si neomastili oblečení a své okolí.
- Dejte na prsa a obalte ručníkem.
- Nechte působit celou noc.
Sádlo pomůže s uvolněním hlenu v dýchacích cestách a vy pak snáze vykašláváte. Ve starších dobách se před samotným zábalem promasírovaly krk, hruď a mandle. Efekt byl o to větší a rychlejší.
V případě nemocného dítěte, které trápí respirační onemocnění, nedělejte zábal, ale slabou vrstvou pomažte místo postižení. Tím mu ulevíte od kašle bez zbytečných sirupů a medikamentů z lékárny. Pokud se však účinek úlevy od kašle nedostaví, co nejdříve navštivte lékaře.