Možná jste se rozhodli upravit si jídelníček a zařadit do něj zdravější potraviny. Rozhodně do něj patří ale i tuky. Ovšem ty zdravé. Tuky dělíme na zdravé a nezdravé. Je mnoho tuků, na kterých můžeme připravovat jídla nebo které můžeme přidávat do pokrmů, ale jen některé jsou pro nás vhodné. Zároveň se bez tuků náš organismus neobejde, protože pro jeho správné fungování jsou nezbytné.
Mezi zdravé tuky řadíme mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny. Dokáží snižovat „zlý“ cholesterol v krvi a tím předcházet srdečně-cévním onemocněním. Tyto zdravé tuky si tělo neumí vytvářet samo, proto je nutné je přijímat z vhodných potravin. Polynenasycené mastné kyseliny jsou důležité pro imunitní, nervový a kardiovaskulární systém a pro správný vývoj mozku. Pokud jich má organismus nedostatek, pocítíme to na zhoršené kvalitě pokožky, vlasů a nehtů nebo na snížené imunitě. Mezi mononenasycené mastné kyseliny patří kyselina olejová, jejímž zdrojem je olivový, řepkový či sójový olej. Polynenasycené mastné kyseliny najdeme především v tučných mořských rybách (např. makrela, losos a tuňák).
Mezi nezdravé tuky se řadí transmastné kyseliny, které najdeme především v průmyslově vyráběných margarínech. Transmastná kyselina je vedlejším produktem hydrogenace, při níž dochází ke ztužování tuků.
Sádlo a živočišné tuky leží někde mezi zdravými a nezdravými tuky. Jde totiž o nasycené tuky. U těchto tuků je potřeba dbát na množství, které ve stravě přijímáme. I když mnohé odborné studie už vyvrátily dřívější obavy z negativního vlivu sádla na zvýšený cholesterol v krvi, i nadále u něj platí známé „všeho s mírou“. Do zdravého jídelníčku sádlo občas zařadit můžeme. V porovnání s živočišným máslem obsahuje o dvě třetiny cholesterolu méně. Oproti máslu má sádlo i tu výhodu, že má o 15 % zdravých tuků více.
Nesmíme však zapomínat na to, že sádlo obsahuje kalorie. Pokud ale kombinujeme zdravou stravu s aktivním pohybem, jednou za čas si libový řízek na kvalitním vepřovém sádle bez obav usmažit můžeme.
Zdroje: