Používání kvalitního hřbetního sádla v kuchyni není ve střední Evropě pouze dominantou Čechů. Také obyvatelé okolních států si rádi pochutnají na pokrmu, který je připraven ze sádla nebo na sádle.
V Německu využívají sádlo podobně jako u nás. K masové pečeni neodmyslitelně patří sádlo. Nebo třeba zelí, ať už bílé, červené nebo kyselé, připravují právě na sádle. Stejně jako my mají i Němci rádi škvarky. Pochoutkou pro obyvatele Bavorska je chléb namazaný sádlem se škvarky nebo posolený chléb se sádlem. Dali byste si?
V sousedním Rakousku mají také rádi škvarky. Takže opět oblíbený chléb se sádlem a škvarky vede. Rakušané přidávají do škvarků rozmarýn a mořskou sůl, díky kterým jejich chuť připomíná jednu z nejlepších italských delikates s názvem lardo.
Slovenská kuchyně je té naší velice podobná. Vedle již zmíněného mazání sádla na chleba a přípravy různých druhů mas ho mají rádi například na přípravu dušené dýně. Pokud jste tuto dobrotu z dýně, jablek a rajčat ještě neochutnali, zde je recept. Zajímavá kombinace je sádlo a štrúdl. Slováci v tradiční kuchyni těsto na štrúdl před nandáním ovoce potřou rozehřátým sádlem. Sádlo se při pečení do teplého těsta vsákne a zajistí, že štrúdl zůstane po upečení dlouho vláčný.
I v posledním našem sousedním státě Polsku mají rádi chléb namazaný vrstvou sádla. Tuto variantu si vylepšují cibulí, jablky nebo rozemletou chilli papričkou. Poláci přidávají sádlo hodně do pečiva, které díky sádlu získá jedinečnou chuť. Používají ho do sladkého i slaného pečiva. A také milují škvarky na všechny možné způsoby. Když dělají škvarky, dávají do nich různá koření a jiné přísady, čímž si tuto delikatesu ozvláštňují. Přidávají například cibuli nebo a česnek, v některých variacích nesmí chybět ani majoránka.
Zvyky u nás a v okolních státech, pokud se týká sádla, spojují podobné chutě. Je jedno, v které středoevropské zemi jste, ale všude si pochutnáte na krajíci chleba s dobrým sádlem. Vrstva sádla namazaná na chlebu je prostě i v dnešní době michelinských hvězd tou pravou regionální pochoutkou.
Zdroje:
Německo:
https://www.bayerische-spezialitaeten.net/schmankerl/griebenschmalz.php
Rakousko:
https://www.servus.com/at/p/Kleine-Fleischkunde%3A-Was-ist-was-beim-Schwein%3F/SA000GZL/
Slovensko:
www.rodinka.sk/v-kuchyni/jest-zdravo/bravcova-mast-mate-na-nu-vlastny-nazor/
Polsko:
http://sekrety-zdrowia.org/zdrowy-smalec-obalamy-mity/
https://kuchnia.wp.pl/wielki-powrot-smalcu-6054910390060161a
http://smaczne-zdrowe.blogspot.com/2014/06/smalec-wieprzowy-ze-skwarkami-i-z.html